زیرانداز 12 متری جاجیم

زیرانداز 12 متری جاجیم

زیرانداز 12 متری جاجیم

جاجیم، کلمه ای که در هنگام خرید فرش و زیرانداز ذهن شما را درگیر خواهد کرد. افراد زیادی جاجیم را با گلیم اشتباه گرفته و تفاوت های بافت آن را نمی دانند. زیرانداز جاجیم در ابعاد استاندارد 3، 6 و 12 متری در بازار بوده . گاها به سفارش مشتری در ابعاد دلخواه آماده می شود. بافت زیرانداز 12 متری جاجیم سبب شده تا این محصول به عنوان یکی از صنایع دستی مهم برخی نقاط کشور شود. اگر شما نیز نام جاجیم را برای اولین بار است که می شنوید، بهتر است ابتدا با جاجیم و بافت آن آشنا شوید.


برای خرید عمده تماس بگیرید 03136939999

 جاجیم چیست؟

جاجیم در واقع یک نوع بافت یک رو یا گاها دو رو بوده که همانند فرش تار و پودهای منظم داشته و معمولا از جنس نمد، پارچه، پشم یا پنبه است. همچنین جاجیم یا همان جی جی ترک زبانان، دارای حجم بالایی از نخ و پشم بوده و به همین جهت استفاده از آن در فصل سرد رایج تر است. بافت جاجیم بدون پرز بوده و سطح هر دو طرف آن، قابل استفاده است. در قدیم، جاجیم توسط زنان ایل و با الیاف طبیعی یا پشم گوسفندان بافته می شد اما، امروزه به واسطه الیاف های مصنوعی و گاها ترکیب الیاف و پنبه بافته می شود.

بیشتر بدانید

خرید عمده جاجیم

خريد زير انداز مسافرتی پارچه ای

خرید زیرانداز جاجیمی سه متری

انواع محصولات جاجیمی

قیمت کاور رختخواب جاجیمی

کاربرد جاجیم از گذشته تا امروز

جاجیم در قدیم به عنوان یک زیرانداز و یا روکش کرسی شناخته می شد، الیاف طبیعی در بافت جاجیم، یک نوع محافظ سرما بوده که هنوز هم در اکثر مناطق ایران برای روانداز کرسی و یا بالاپوش مورد استفاده قرار می گیرد. از دیرباز میان خانواده های عشایر، استفاده از جاجیم برای زیرانداز رایج بوده و زنان ایل با پشم طبیعی بر اساس نیاز خود، ابعاد مناسب جاجیم را می بافتند. هنر دست، زیبایی و ارزشمندی خاص خود را به همراه دارد، بسیاری از افراد حتی در کشورهای خارجی، جاجیم را به عنوان نماد و یک یادگاری ارزنده نگه داری می کنند.

بیشتر بخوانید
زیرانداز جاجیم
زیرانداز 12 متری جاجیم
زیرانداز 12 متری جاجیم

بافت زیرانداز جاجیم

برای آشنائی با تار و پود زیرانداز 12 متری جاجیم بهتر است با نوع و چگونگی بافت آن آشنا شوید، یک دستگاه افقی، چله، نخ و الیاف طبیعی تمام وسایل مورد نیاز برای بافت یک جاجیم است. بافت جاجیم، شباهت بسیاری با بافتنی دارد. گاها ممکن است شما نیز بافت یک پلیور را امتحان کرده باشین. در هنگام بافت تارهای اصلی به صورت رو در بالا قرار گرفته و سپس تارهای زیر از بین چله یا همان پود عبور داده می شود. بافت جاجیم به صورت طولی بوده و بعد از بافت کامل، قسمت ها به یکدیگر متصل می شوند، طول زیرانداز جاجیم بر اساس کاربرد و نیاز مصرف کننده تعیین می شود. نقش جاجیم الهام گرفته از طبیعت و نقوش اسلامی بوده و معمولا رنگ های سیاه، سبز، آبی و قرمز در بافت آن به چشم می خورد.

برای خرید عمده تماس بگیرید 03136939999

انواع زیرانداز جاجیم

زیرانداز 12 متری جاجیم بر اساس طرح و نقوش به دو دسته ساده و گل دار تقسیم بندی می شوند. بیشتر مناطق عشایری، بافت گل دار جاجیم را بافته و با الیاف و پشم طبیعی، نقوش دلخواه خود را می بافند. جاجیم ساده یا جاجیم موج، هیچ گونه طرح و نقشی نداشته و تنها از یک دسته تار بافته می شود. جاجیم ساده برای کاربردهایی همچون زیرانداز و بالاپوش سرما بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. زیرانداز جاجیم به لحاظ مواد و الیاف به کار رفته به جاجیم پشمی، ابریشمی، پنبه ای و گاها ترکیب پشم و پنبه تقسیم بندی می شود. زیرانداز جاجیم منقوش، نوعی جاجیم خاص بوده که دو دسته تار جداگانه دارد. تارهای بالایی، گل دار و تارهای پایینی ساده است. جاجیم منقوش بیشتر برای جهیزیه نوعروسان کارایی داشته و به لحاظ زیبایی و ظرافت در رتبه بالائی قرار دارد.

بیشتر بخوانید
خرید اینترنتی کیف جاجیمی

 تفاوت جاجیم و گلیم

جاجیم و گلیم هر دو به عنوان یک زیرانداز با تار و پودهای پشمی است. در عین حال، نوع بافت جاجیم و گلیم ویژگی های خاص خود را دارد. بافت زیرانداز جاجیم ظریف تر از گلیم بوده و ضخامت کمتری دارد. همان طور که در قسمت قبل گفته شد. زیرانداز جاجیم به صورت طولی بافته شده و سپس در ابعاد دلخواه به یکدیگر متصل می شود .در صورتی که بافت گلیم از همان ابتدا با ابعاد مشخص انجام می شود. چله به تنهائی بر روی ظاهر زیرانداز تاثیر داشته و این مورد در گلیم و جاجیم به خوبی قابل مشاهده است. بافت گلیم به نوعی بوده که چله کاملا از دید بیننده پنهان است در صورتی که در بافت جاجیم، چله به عنوان یک جزء اصلی در ساختار بافت و نوع نقوش به شمار می رود.

ویژگی های زیرانداز جاجیم

زیرانداز 12 متری جاجیم نیز همانند تمامی محصولات، مزایا و معایب خاص خود را دارد. الیاف پشم مورد استفاده در چله زیرانداز جاجیم، رطوبت بدن را جذب می کند. این مزیت سبب شده تا افراد رماتیسمی یا سرمائی، از جاجیم  بیشتر برای روانداز کرسی و یا بالاپوش گرمائی استفاده کنند. بالعکس در مناطق گرمسیری از زیرانداز جاجیم با الیاف پنبه برای جذب گرمای بدن استفاده می شود. بافت جاجیم به صورتی بوده که در اکثر مناطق آب و هوایی کاربرد دارد، از دیگر ویژگی های زیرانداز جاجیم، شست و شو سخت این نوع زیرانداز است. پشم مورد استفاده در بافت جاجیم به هنگام شست و شو با آب گرم تغییرات زیادی به همراه داشته و ممکن است به کلی بافت جاجیم از بین برود. شست و شو جاجیم بایستی با آب سرد و به صورت دستی انجام شود.

بیشتر بخوانید
تولیدی کیف جاجیم در اصفهان

 فروش زیرانداز جاجیم

امروزه خرید زیرانداز جاجیم به عنوان یک کالای لوکس شناخته می شود. بافت زیرانداز جاجیم اکثرا متعلق به مناطق سردسیر و کوهپایه ای است. در سال های اخیر، افراد به ارزش این هنر دست پی برده و در فضای مجازی به فروش انواع زیرانداز جاجیم با طول و ابعاد گوناگون پرداخته اند. مراکز فروش صنایع دستی و نمایشگاه های فصلی از جمله مهمترین مراکز فروش زیرانداز جاجیم محسوب می شوند.

نتیجه گیری

زیرانداز 12 متری جاجیم با هدف یک تیر و دو نشان طراحی شده است. شباهت بافت پشت و روی جاجیم سبب شده تا از هر دو طرف آن استفاده شود. مردم عشایر بواسطه طول عمر بالای زیراندازهای جاجیمی برای جا به جائی وسایل و فرش خود استفاده می کنند. بافت زیرانداز جاجیمی هر منطقه، خاص بوده و طرح و نقش به کار رفته در آن مختص همان اقلیم جغرافیایی می باشد. چهارگل، خشتی، قرقره، بادامی، نقوش جانوری و انسانی همه از نوع بافت متفاوت اقلیم های متفاوت است.

برای خرید عمده تماس بگیرید 03136939999

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *