وسایل مورد نیاز برای سفر به کویر 

وسایل مورد نیاز برای سفر به کویر 

وسایل مورد نیاز برای سفر به کویر 

سفر به کویر بسیار لذت بخش و آرامش بخش است. شب های کویر بسیار تماشایی است. اما اگر قصد سفر به کویر کرده اید، باید به طور کامل وسایل مورد نیاز برای سفر به کویر را به همراه داشته باشید. زیرا وقتی به مکانی دورافتاده مانند کویر و صحرا می روید، نباید چیزی را فراموش کنید. اگر چیزی را فراموش کنید، دیگر دسترسی به آن نخواهید داشت. در نتیجه بهتر است، برای آمادگی در سفر کویر از قبل لیستی از وسایل مورد نیاز برای سفر به کویر را تهیه کنید.

این لیست به شما این امکان را  می دهد، تا هیچ وسیله ای را از قلم نندازید. اما چه وسایلی برای این سفر ضروری هستند؟ جمع آوری وسایل کار دشواری به نظر می آید، به خصوص برای افرادی که تجربه ای از سفر به کویر ندارند، در اینجا ویرا سفر برای راهنمایی شما لیستی از وسایل ضروری سفر به کویر را آورده است.

لیست وسایل مورد نیاز برای سفر به کویر

 1. لباس مناسب

کویر در روز گرم می باشد و در شب سرد است. از وسایل مورد نیاز برای سفر به کویر لباس های مناسب هستند. لباس هایی که دارای برچسب مصنوعی، سریع خشک شدن یا رطوبت گیر هستند، می توانید به راحتی خنک و خشک بمانید. اگر مستعد آفتاب سوختگی هستید، شلوارهای بلند برای محافظت از پاهای شما گزینه ای عالی است. اگر به پیاده روی می روید، کفش های پیاده روی را با جوراب بپوشید. در شب های کویر بهتر است، از لباس های گرم استفاده کنید. در روزها نیز از تاپ و لباس های نخی خنک استفاده کنید.

 1. کفش مناسب

وقتی صحبت از کفش به میان می‌آید، به طور کلی کفشی را نباید انتخاب کنید که شن ها را به خود جذب می کند. شن و ماسه در طول روز بسیار داغ می شود، بنابراین باید کفشی بپوشید که از پاهای شما محافظت کند. چکمه کوهنوردی و صندل محکم دو انتخاب بسیار عالی هستند. این دو انتخاب  تنها کفش هایی هستند، که در سفر به صحرا به آن ها نیاز خواهید داشت. به خصوص اگر کوهنوردی انجام می دهید، به صندل های محکمی نیاز خواهید داشت که چسبندگی خوبی داشته باشند. این دو کفش مناسب هستند و در تمام طول روز بسیار راحت خواهند ماند.

 1. شال

شال ها انواع مختلفی دارند. شال های پارچه ای کشدار به شما کمک می کند، تا از نفوذ شن به گوش و دهان خود جلوگیری کنید. وقتی در بیابان باد می‌وزد، ماسه همه جا می‌رود. وقتی باد می آمد، شال را روی دهان و بینی خود بکشد. به طور معمول بهتر است، یک شال را روی گوش‌ها و دیگری را دور گردن و دهان بکشیم. خارج کردن ماسه از گوش سخت است، بنابراین یکی از مهم ترین وسایل مورد نیاز برای سفر به کویر شال های پارچه ای است، که باید در لیست خود قرار دهید.

بیشتر بدانید

وسایل مورد نیاز سفر با هواپیما

وسایل مورد نیاز سفر در کرونا

وسایل مورد نیاز سفر به ترکیه

وسایل مورد نیاز سفر به دریا

وسایل مورد نیازسفر ساحلی

 1. عینک آفتابی

عینک آفتابی یکی دیگر از الزامات سفر به کویر است. زیرا باید از چشمانتان در برابر شن و ماسه و نور خورشید محافظت کامل کنید.

 1. کلاه یا تقاب

کلاه یا یک نقاب به شما این امکان را می دهد، تا در هنگام وزش باد از نفوذ شن و ماسه به موهای خود جلوگیری کنید.

 1. دوربین

سفر به کویر یکی از سفرهای به یاد ماندنی خواهد شد، برای ثبت خاطرهای خود کافی است، در لیست وسایل مورد نیاز خود دوربین قرار دهید. دوربینی که انتخاب می کنید، باید کوچک، سبک، مقرون به صرفه و همه‌کاره باشد، که می‌توان هنگام سفر به راحتی حملش کرد. همچنین باید برای محافظت در برابر شن و ماسه و نور خورشید که همه جا را فرا می گیرد، از نقاب دوربین و انواع محافظ ها استفاده کنید، تا احتمال ورود شن به داخل را به حداقل برسد و در برابر نور خورشید آسیب نبیند.

 1. کرم ضد آفتاب

در یک روز آفتابی استفاده از کرم ضد آفتاب ضروری است، به خصوص اگر پیاده روی می کنید. هیچ چیز مانند آفتاب سوختگی داغ سفر کامل شما را خراب نمی کند. آوردن کرم ضد آفتاب به کویر تقریباً به اندازه آوردن آب مهم است. در لیست وسایل مورد نیاز برای سفر به کویر حتماً باید کرم ضد آفتابی با SPF 50 درصد به همراه داشته باشید، و هر چند ساعت یک بار در حالی که زیر نور آفتاب هستید، آن را تمدید کنید.

 1. حوله مسافرتی

یک حوله مسافرتی میکروفایبر برای هر سفر بیابانی ضروری است. از آن به عنوان یک حوله حمام، برای خنک نگه داشتن در طول پیاده روی استفاده کنید. این حوله سبک، جمع و جور است، و به سرعت خشک می شود. بنابراین می توانید به راحتی آن را قبل و بعد از استفاده در کوله پشتی خود نگه دارید.

 1. زیرانداز مسافرتی

زیرانداز مسافرتی یکی دیگر از وسایل مورد نیاز برای سفر به کویر است، که باید همیشه به همراه داشته باشید. زمانی که به کویر می روید باید جایی برای استراحت و نشستن داشته باشید. بهترین انتخاب زیرانداز مسافرتی حصیری است. این نوع زیر انداز در طرح های مختلف، شن و ماسه را به خود جذب نمی کند، و بسیار سبک است. در نتیجه می توانید به راحتی آن را در کوله خود قرار دهید.

 • جعبه کمک های اولیه

یکی دیگر از وسایل مورد نیاز برای سفر به کویر جعبه کمک های اولیه هستند. به همراه داشتن جعبه کمک های اولیه هر زمانی که در فضای باز هستید، لازم است. چه زانو خراشیده باشد چه دچار سردرد شوید، باید وسایل لازم را به همراه داشته باشید. کیت های کمک اولیه جمع و جور را می توانید، در ماشین یا کوله پشتی خود نگه دارید، تا در مواقع اضطراری به راحتی از آن استفاده کنید.

 1. چادر و وسایل کمپینگ

اگر قصد دارید، در طول سفر بیابانی خود کمپ بزنید، باید در لیست وسایل مورد نیاز برای سفر به کویر چادر و وسایل کمپینگ را قرار دهید. زیرا به جایی برای خواب نیاز دارید. چادر بادی با پانل های مشبک گزینه ایده آلی است. این دستگاه می‌تواند تا دو نفر را در خود جای دهد و ورودی وسیعی برای ورود و خروج آسان دارد.

 • صندلی مسافرتی و میز مسافرتی

یکی از وسایل مهم و الزامی در سفر به کویر صندلی مسافرتی و میز مسافرتی است. این نوع صندلی و میز ها بسیار محکم هستند، گزینه ای عالی برای نشستن در کنار آتش در شب های کویر است. صندلی های مسافرتی انواع مختلفی دارند، که به سادگی جمع می شوند، و بسیار سبک هستند. این ویژگی باعث می شود، بتوانید به راحتی آن ها را در کنار بقیه وسایل حمل کنید.

 • دستمال مرطوب

یکی از الزامات سفر به کویر چراغ قوه است. در شب های کویر تاریکی همه جا را فرا می گیرد، بهترین وسیله برای داشتن یک روشنی در تاریکی کویر چراغ قوه است. این نوع چراغ ها در اندازه های متفاوتی وجود دارد، با توجه به نوع نیاز خود می توانید، هر یک را انتخاب کنید. همچنین به یاد داشته باشید، که چراغ ها با باتری کار می کنند، در نتیجه همیشه باتری اضافه ای به همراه داشته باشید.  

 • ضدعفونی کننده دست

امروزه بهتر است، در هر سفری یک اسپری ضدعفونی کننده به همراه داشته باشید. تا به راحتی دستان و وسایل خود را ضدعفونی کنید. این اسپری ها در انداز های متفاوت وجود دارد، که می توانید هر یک با توجه به نیاز خود تهیه کنید.

 1. دارو

اگر دارو های خاصی مصرف می کنید، همیشه یک کیسه از داروهای ضروری را با خود به همراه داشته باشید. همچنین باید مطمئن شوید که داروهای تجویزی را که ممکن است نیاز داشته باشید، بسته بندی کنید.

 1. شارژر قابل حمل

یکی از وسال مورد نیاز برای سفر به کویر شارژرهای قابل حمل یا همان پاور بانک است. شارژر قابل حمل بسیار به خصوص در کویر بسیار مفید است. اگر قصد دارید از دوربین یا گوشی هوشمند خود برای موسیقی، ارتباطات، عکس‌ها، ویدیوها یا هر چیز دیگری استفاده کنید، باید مطمئن شوید که باتری آن در زمان نامناسب تمام نمی‌شود. این شارژر را در لیست خود قرار دهید و در صورت نیاز همیشه یک باتری پشتیبان داشته باشید.

 • آب کافی

به همراه داشتن آب کافی اولین قانون برای سفر به کویر است. مقدار زیادی آب آشامیدنی با خود بیاورید. کم آب شدن بدن در روزهای گرم و گرد و غبار بیابانی بسیار آسان است. قانون کلی این است هر نفر یک گالن در روز، آب بنوشید. به یاد داشته باشید قبل از رفتن، صندوق عقب خود را با چند مخزن بزرگ آب پر کنید.

 • جعبه خنک نگهدار

یکی از وسایل مورد نیاز برای سفر به کویر یک جعبه خنک نگهدار است، تا همه غذاها و نوشیدنی هایتان را در طول سفر خنک نگه دارد. آن را با تعداد زیادی بطری آب، یخ و تنقلات بسته بندی کنید. می توانید آن ها را در صندوق عقب ماشین خود قرار دهید، و آماده حرکت شوید. هیچ چیز بهتر از یک نوشیدنی خنک خوب بعد از یک روز طولانی و گرم در کویر نیست.

وسایل غیر ضروری برای سفر به کویر

اما وسایلی که برای سفر به کویر مناسب نیستند، شامل:

 • شلوار جین

خود را با شلوار جین سفت و بازدارنده، به خصوص در کویر داغ، درگیر نکنید. جین و پیاده روی به خوبی با هم ترکیب نمی شوند.

 • جواهرات و لباس زیبا

در کویر اصلاً نیازی به استفاده از جواهرات یا لباس های زیبا و مجلسی نیست. به هر اندازه که لباس راحت تر باشد، سفر شما نیز راحت می شود.

 • وسایل الکترونیکی غیر ضروری

وقتی در بیابان هستید قطعاً به رایانه، x box یا iPad خود نیاز نخواهید داشت

 • وسایل آشپزی

برای سفر به کویر نیازی به حمل وسایل آشپزی کامل نیست. همچنین با وجود غذاهای آماده دیگر نیازی به آشپزی در سفر نیست.

نحوه بسته بندی وسایل مورد نیاز

ما برای سفر به کویر کیف های کاملاً متفاوتی وجود دارد. می توانید کوله های بزرگ با چند زیپ را انتخاب کنید، تا برای هر وسیله جایی جداگانه داشته باشید. این بدان معنی است که وقتی از صحرا خارج می شوید، می توانید لباس شنی خود را با لباسی تمیز عوض کنید. بهتر است، برای حمل وسایل خود از یک کیف بریس ضد آب استفاده کنید. زیرا از آنجایی که ضد آب است، می توانید به راحتی آن را با آب بشویید تا هنگام بازگشت نگران کثیفی و شنی بودن آن نباشید، این نوع کیف ها به راحتی تمیز می شوند. همچنین کیسه ای به همراه داشته باشید تا لباس های شنی خود را در آن قرار دهید.

بیشتر بخوانید
راهنمای سفر به آبشار سمیرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *