انواع ست کامل روتختی

انواع ست کامل روتختی

انواع ست کامل روتختی

انواع ست کامل روتختی به سرویس‌ هایی می گویند که دارای تمامی تکه‌ های مورد استفاده در آن است. معمولاً سرویس‌ های روتختی شامل لحاف، کاور لحاف، بالش، روبالشی، روکوسنی، رو تشکی و غیره هستند. ست هایی که همه این‌ ها را با هم دارند را یک ست کامل می‌ گویند. این ست ها انواع و اقسام مختلفی دارند که بر اساس طرح‌ ها، رنگ‌ ها، مدل‌ ها و غیره دسته‌ بندی می‌ شوند. ما در این مقاله قصد داریم که انواع ست کامل روتختی را برای شما معرفی کنیم. پس لطفاً با ما همراه باشید.

آشنایی با انواع ست کامل روتختی

 1. سرویس‌ های روتختی بر اساس جنس پارچه

روتختی‌ ها را بر اساس جنس پارچه از انواع الیاف طبیعی، الیاف مصنوعی و یا ترکیبی از هر دوی آن‌ ها تولید می‌ کنند که هر کدام از این الیاف ها ویژگی‌ های مخصوص به خود را دارند. مثلاً الیاف طبیعی از پنبه، کتان و ابریشم تولید شده‌ است و بافت نرم و لطیفی دارد. این پارچه‌ ها ضد حساسیت و قابل تنفس هستند، اما در مقابل این پارچه‌ ها الیاف مصنوعی مانند آکریلیک و پلی استر وجود دارد که علاوه‌ بر بافت زبر و خشن، حساسیت‌ زا نیز می‌ باشند و غیرقابل تنفس هستند. با وجودی که برخی افراد ممکن است تمایل به خرید روتختی ها از نوع الیاف مصنوعی داشته باشند، اما باید این نکته را مدنظر داشته باشید که الیاف طبیعی قطعا از ویژگی‌ های بهتری برخوردار هستند.

 1. انواع سرویس روتختی بر اساس تکه‌ های به‌ کار رفته در آن‌ ها

سرویس‌ های روتختی معمولاً از حداقل تکه‌ ها یعنی یک عدد روتختی و دو عدد روبالشی تا انواع ست کامل روتختی در بازار موجود هستند که ست کامل شامل لحاف، کاور لحاف، روکوسنی، روبالشتی، روتختی، روتشکی و مواردی از این قبیل است. اگر شما هم قصد خرید انواع ست کامل روتختی را دارید، باید به این تکه‌ ها دقت کنید.

 1. انواع روتختی بر اساس طرح‌ ها و مدل‌ ها

امروزه طرح‌ های مختلف و متنوعی از انواع ست رو تختی در بازار موجود است که همه افراد می‌ توانند با توجه به سلیقه خود آن‌ ها را انتخاب کنند، برخی از این طرح‌ ها عبارت هستند از:

 • انواع ست کامل روتختی گل‌ دار

طرح‌ های گل‌ دار امروزه یکی از پرکاربردترین و پرمصرف‌ ترین روتختی‌ هایی هستند که در بازار می‌ توانید انواع و اقسام آن‌ ها را ببینید. معمولاً افرادی که عاشق طبیعت و گل‌ و گیاه هستند، طرح‌ های گل‌ دار را به انواع دیگر روتختی‌ ها ترجیح می‌ دهند. البته هنگام خرید این‌ روتختی‌ ها دقت کنید رنگ‌ هایی که در آن‌ ها به‌ کار رفته است. هماهنگ با دیگر وسایل و لوازم اتاق خواب تان باشد.

 • انواع ست کامل روتختی سنتی

طرح‌ های سنتی نیز یکی از پرطرف‌ دارترین طرح‌ ها در انواع لوازم‌ خانگی و مواردی مانند روتختی هستند. اگر شما هم علاقه‌ مند به هنر باستانی ایران هستید. می‌ توانید از این‌ روتختی‌ ها که معمولاً از طرح‌ هایی مانند بته جقه، گل شاه‌ عباسی و اسلیمی و رنگ‌ هایی مانند فیروزه‌ ای، عنابی و لاجوردی در آن‌ ها استفاده‌ شده است، تهیه کنید.

 • انواع ست کامل روتختی سلطنتی

طرح‌ های کلاسیک یا سلطنتی طرح‌ هایی هستند که در آن‌ ها از هنرهای دانتل دوزی، گیپور دوزی، اپلیکه دوزی استفاده شده‌ است. این طرح ها دارای جزئیات تزئینی و جلوه‌ کار بیش تری هستند. طرح‌ های سلطنتی معمولاً قیمت‌ های بالاتری از انواع دیگر روتختی‌ ها دارند، اما در عوض برای مکان‌ های تجملاتی و سلطنتی بسیار مناسب هستند. علاوه‌ بر این‌ که این نوع از روتختی ها یکی از انواع ست کامل روتختی عروس نیز می‌ باشد.

بیشتر بدانید

روتختی عروس با قیمت مناسب

انواع سرویس رو تختی

روتختی یک‌ نفره و دو نفره

انواع میز تاشو 

صندلی مسافرتی کودکان

 

 • انواع ست کامل روتختی ساده و اسپرت

نوع دیگری از روتختی‌ ها نوع اسپرت و ساده آن است که امروزه به‌ وفور در بازار یافت می‌ شود. روتختی‌ های ساده با وجود سادگی از زیبایی و جلوه خاصی دارند و می‌ توانند زیبایی خاصی به اتاق‌ خواب شما ببخشد.

 1. انواع ست کامل روتختی بر اساس قابلیت استفاده در هواهای مختلف

بر اساس قابلیت استفاده در هوای مختلف گرم‌ و سرد، روتختی ها را به انواع مختلف روتختی بهاره، روتختی ۴ فصل و سرویس لحاف روتختی تقسیم‌ بندی می‌کنند. هر کدام از این مدل‌ ها برای فصل‌ های سرد، گرم و یا برای همه فصول مناسب هستند. که در زیر هر کدام از آن‌ ها را جداگانه معرفی می‌ کنیم.

 • سرویس روتختی بهاره

به سرویس‌ های روتختی بهاره پیکه نیز می‌ گویند. جنس الیاف و ضخامت به‌ کار رفته در آن‌ ها به نوعی انتخاب شده‌ است که برای فصول گرم سال یعنی بهار و تابستان بسیار مناسب هستند . روتختی‌ های بهاری معمولاً دارای ۳ تکه یعنی یک عدد روتختی و ۲ عدد رو بالشتی هستند.

 • سرویس لحاف روتختی

سرویس لحاف روتختی که به‌ علت ضخامت آن برای فصل‌ های پاییز و زمستان مناسب است. معمولاً دارای کاور یا روتختی هستند که دور لحاف دوخته‌ شده است. در برخی از سرویس‌ ها این کاور یا روتختی قابل جدا شدن از لحاف است.

 • سرویس روتختی چهار فصل

همان‌ طور که از نام شان پیداست، سرویس‌ های روتختی چهار فصل برای هر چهار فصل مناسب هستند، چون ضخامت متوسطی دارند یا معمولاً اگر دارای لحاف باشند لحاف آن‌ ها قابل جدا شدن است. در نتیجه در تمام روزهای سال می‌ توانید از آن استفاده کنید.

بیشتر بخوانید
وسایل مورد نیاز سفر به دریا

تکه‌ های مختلف انواع ست کامل روتختی

ست کامل روتختی معمولاً دارای تکه‌ های زیادی مانند لحاف، کاور لحاف، روبالشی، روکوسنی، رو تشکی و غیره می‌ باشند که در صورت تهیه همه این موارد در واقع شما یک ست کامل روتختی را تهیه کرده اید. ما در زیر به بررسی هر کدام از این تکه‌ ها می‌ پردازیم.

 • لحاف یا لحاف لایت

داخل پارچه‌ های ملحفه ای را معمولاً با الیافی مانند پشم‌ شیشه یا پنبه پر می‌ کنند که مجموعه آن را لحاف می‌ گویند. لحاف ها به دو شکل طرح‌ دار و ساده هستند که نوع ساده و بدون طرح آن را لحاف لایت می‌ گویند. لحاف‌ های لایت در گوشه‌ های خودشان بندهایی دارند که آن‌ ها را می‌ توان به وسیله یک‌ بند به کاور گره زد تا درون کاور جا به جا نشوند. در بعضی از سرویس‌ ها نیز به‌ جای گره از دکمه استفاده شده‌ است.

 • کاور لحاف

کاور لحاف به کیسه‌ ای گفته می‌ شود که از پارچه ملحفه دوخته‌ شده است و لحاف داخل آن قرار می‌ گیرد. کاورها معمولاً زیپ‌ دار یا دکمه دار هستند. یعنی وقتی‌ که لحاف داخل آن قرار می‌ گیرد، توسط زیپ یا دکمه‌  بسته می‌ شود. تا از داخل آن خارج نشود. گوشه‌ های کاور نیز دارای بند یا گره است که آن‌ ها را به لحاف گره می‌ زنند. جنس کاور اهمیت زیادی دارد، چون به‌ طور مستقیم با بدن شما در تماس است.

 • ملحفه تشک

ملحفه که مانند روکش برای تشک استفاده می‌ شود را ملحفه تشک می‌ گویند. ملحفه‌ های تشک معمولاً تودوزی شده یا کش‌ دار هستند که البته نوع کش‌ دار آن پرکاربردتر است، اما می‌ توان این ملحفه‌ های دور دوزی شده را نیز با چند سنجاق به تشک فیکس کرد.

بیشتر بخوانید
خرید پارچه ملحفه

برخی دیگر از تکه‌ های انواع ست کامل روتختی

 علاوه‌ بر چند تکه‌ ای که در بالا به‌ عنوان تکه‌ های انواع ست کامل روتختی معرفی کردیم، این نوع از سرویس‌ ها تکه‌ های دیگری نیز دارند که آن‌ ها را نیز در زیر برای شما عنوان می‌ کنیم.

 • ملحفه روانداز

برخی از سرویس‌ های روتختی دارای یک ملحفه دور دوزی شده و طرح‌ دار هستند. که از آن برای روزهای گرم استفاده می‌ شود. به این ملحفه که معمولاً سبک و خنک است، ملحفه روانداز می‌ گویند.

 • روبالشی

بسته به نوع سرویسی که انتخاب می‌ کنید، یک یا چند عدد روبالشی در آن‌ ها وجود دارد. روبالشی ها در واقع کاوری برای قرار گرفتن بالش در داخل آن می‌ باشند. البته خود بالش جزء تکه‌ های سرویس محسوب نمی‌ شود و شما باید آن را به‌ طور جداگانه تهیه کنید. جنس روبالشی ها هم از اهمیت زیادی برخوردار است، چون سر روی آن قرار می‌ گیرد . از طرفی نسبت به سایر تکه‌ ها بیش تر شسته می‌ شود. پس در نتیجه باید جنس آن از مرغوبیت بالایی برخوردار باشد، علاوه‌ بر آن که ایجاد حساسیت نیز نکند. روبالشی ها معمولاً در ابعاد ۵۰ در ۷۰ سانتی‌ متر هستند.

 • روکوسنی

 روکوسنی جزء تکه‌ های تزیینی انواع ست کامل روتختی می‌ باشند. که معمولاً به‌ صورت یک یا چند عدد برای زیباتر دیده شدن تخت تولید می‌ شوند. همچنین روکوسنی ها ابعاد ۴۰ در ۴۰ یا ۵۰ در ۵۰ سانتی‌ متر دارند و باعث می‌ شوند. تخت شما شکیل‌ تر و زیباتر دیده می شود. البته اگر آن‌ ها را با مهارت کافی پر کنید. در واقع انواع ست کامل روتختی شامل تمام تکه‌ هایی می‌ شود که در بالا به طور مفصل معرفی کردیم.

بیشتر بخوانید
راهنمای سفر به بندر عباس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *