انواع محصولات جاجیمی

انواع محصولات جاجیمی

انواع محصولات جاجیمی

جاجیم هنری دستباف با ضخامت کمی است، نوعی زیرسازی زیبا که پر از نقش و نگار است، نام آن از کلمه مرکب جیجی به معنای زیبا و پر از چهره گرفته شده است، سابقه جاجیم بافی به روستاییان و عشایر ترک زبان باز می گردد. الیاف مورد استفاده در انواع محصولات جاجیمی دستباف پنبه و پشم است که بر خلاف فرش پرز ندارد. فرش جاجیم دستباف انواع مختلفی دارد. که بیشتر یک یا دو رو بافته می شود، مانند جاجیم ایل قشقایی معمولاً دو طرف بافته می شود. و دارای نقش و نگارهای کنگره ای است.

برای ساخت این آثار زیبا، بافندگان پس از تهیه کلاف های پنبه ای یا پشمی، چوب لباسی را به صورت افقی قرار می دهند. و با نگه داشتن نخ ها در محل، شروع به بافت می کنند، مردم از جاجیم  دست ساز به عنوان حصیر، سجاده و هدیه دوش عروس استفاده می کردند. در فصل کوچ از آن به عنوان پوششی برای اشیاء عشایر استفاده می کردند. با این حال، این سنت در بسیاری از روستاها به قوت خود باقی است.


برای خرید عمده تماس بگیرید 03136939999

انواع طرح ها و نقوش محصولات جاجیمی

با توجه به نوع طرح راه راه عمودی جاجیم، نخ ها نقش و نگار را شبیه به رنگین کمان می کنند، در بافندگی جاجیم تارهای آن ثابت به  تعداد محدود هستند. این کفپوش های زیبا بخشی از تاریخ و تمدن ایران است .که می توان حدس زد که بیشتر در مناطق سردسیر دیده می شود، نقوش جاجیم مانند گلیم توسط عشایر و روستاییان بافنده ساخته شده است. عشایر محیط خود را با رنگ ها و نقش های زیبا و ساده به نمایش می گذارند.

بیشتر بخوانید
زیرانداز 3نفری جاجیمی

و آن را به چشم مخاطبان می آورند، البته جاجیم در مناطق مختلف نام های مختف دارد. به عنوان مثال؛ در ایلام به جول شناخته می شود. به همین ترتیب دستگاهی که با آن جول را می بافند، جولایی یا جولاهی و به کسی که جول را می بافد جولاهه می گویند، با این که در بافت انواع محصولات جاجیمی از دستگاه استفاده می کنند. اما کاملا متکی بر دست بوده و یک هنر کاملا دستی است.

نحوه بافت کیف و زیرانداز جاجیمی

جاجیم را معمولاً در چهار تخته با طول بالا و عرض کم می بافند سپس تخته ها را به هم می دوزند. امروزه جاجیم ماشینی نیز تولید می شود اما به طور قطع حس و حال صمیمی و سنتی جاجیم دستباف را نخواهد داشت. وسایلی که جاجیم با آن ها بافته می شود .عبارتند از؛ دستگاه جاجیم بافی، دار جولایی، دار گیلان، میخ، دفه، شانه، شمشیره، سردار، کول، گورت، ماسوره و ماکو هستند.

کیف و زیراندازهای جاجیمی معمولاً در اندازه‌های مربع بافته می‌شوند. و به راحتی از طریق طرح‌های راه راه عمودی آن‌ها شناسایی می‌شوند. تاریخ دقیق اولین بار بافته شدن این پارچه‌های باستانی کاملاً مشخص نیست. اگرچه اعتقاد بر این است. که برخی از منسوجات عتیقه نشان‌داده‌شده در نقاشی‌های ایرانی قرن چهاردهم احتمالاً جاجیم بوده است. صرف نظر از این که این پارچه‌های خارق‌العاده در چه سالی درست شده‌اند، مشخص است که جاجیم قدمتی طولانی دارد. و نقش مهمی در گذشته هنری ایران داشته است. به طور سنتی، جاجیم های ایرانی اهداف بسیاری را انجام می دادند.

بیشتر بخوانید
انواع کیف جاجیمی

برای خرید عمده تماس بگیرید 03136939999

اغلب از آن ها به عنوان روکش تخت برای محافظت از در برابر سرما استفاده می شد. جاجیم های تازه ساخته شده اغلب درشت و خشن می باشند. اما به زودی پس از استفاده مکرر نرم شدند، غالباً خانواده ها منقل ذغالی را در مرکز جاجیم می گذاشتند و همه دور آن می نشستند. علاوه بر این، صاحبان جاجیم اغلب آن ها را روی زمین پهن می کردند و روی آن ها می خوابیدند. از جاجیم‌های ضخیم‌تر به عنوان روکش اسب استفاده می‌شد، در حالی که جاجیم‌های نازک‌تر اغلب برای تزئین و ساخت کیف و زیرانداز استفاده می‌شد. و قرن‌ها به عنوان اقلام لوکس در ایران مورد توجه قرار می‌گرفت.

کاربردهای دیگر جاجیم

انواع محصولات جاجیمی پارچه‌های مسطح نوار بافته، به عنوان پتو، ملافه، روکش و منسوجات عمومی برای قرن‌ها در خاور نزدیک و آسیای مرکزی مورد استفاده قرار گرفته‌ است. در واقع، منسوجات راه راه مختلفی که در نقاشی‌های مینیاتوری دربار ایرانی از اوایل قرن چهاردهم به تصویر کشیده شده‌است. ممکن است به خوبی تصویری از این پارچه‌های چند وجهی باشند. طرح آن ها که در نوارهای رنگارنگ پشم و ابریشم بافته شده اند.، ساده، ظریف و جاودانه است.

بیشتر بدانید

قیمت کاور رختخواب جاجیمی

تولیدی جاجیم

خرید اینترنتی کیف جاجیمی

خرید عمده کیف جاجیم

خرید جاجیم ماشینی

 

تاریخچه جاجیم

انواع محصولات جاجیمی،در میان آرایه‌های نفیس نساجی عشایر ابتدا در نواحی مرزی شمال غربی که در آن زمان امپراتوری ایران صفوی بود، بسیج شدند. در سال 1600 جاجیم ها به عنوان اشیای لوکس خانگی در ایران برای نسل ها مورد توجه بوده اند، عمدتاً جاجیم ها مربوط به نقاط مختلف قرن نوزدهم است، این نمایشگاه ادای احترامی به محبوبیت روزافزون بین المللی این منسوجات همه کاره و زیبا است.

بیشتر بخوانید
خرید زیرانداز جاجیمی سه متری

زیرانداز جاجیمی

زیراندازهای جاجیمی یکی دیگر از انواع محصولات جاجیمی خاص تخت بافته ایرانی است. آن ها شبیه قالیچه های گلیم هستند. زیرا پرزهای پایین تری دارند و از پشم درشت ضخیم درست می شوند. آن ها به راحتی با راه راه های عمودی ساده که در دستگاه های بافندگی افقی بافته می شوند، تشخیص داده می شوند. تاریخچه قالی‌های جاجیمی بسیار قدیمی است. قرن‌هاست که مورد استفاده بوده است.

برای خرید عمده تماس بگیرید 03136939999

زیرانداز جاجیمی ترکی

این زیرانداز جاجیمی دستباف پشمی قدیمی جاجیم ترکیه دارای نوارهای رنگارنگ متنوعی است، که از نوارهای پهن و باریک است. که جلوه بصری جذابی را ایجاد می کند، راه راه های کلاسیک، اما مدرن و جذابیت جهانی را به نمایش می گذارد. فرش‌های جاجیمی با بافت مسطح با برجسته‌تر کردن بهترین روندها در فضای داخلی مدرن و فضاهای متنوع، تقریباً هر فضای زندگی را با پالت چشمگیر طبیعت بهبود می‌بخشد. سبک مدرن و تطبیق پذیری کاربردی همراه با راه راه‌های رنگارنگ آن، این زیرانداز قدیمی جاجیمی را برای طیف وسیعی از سبک‌ها از خانه‌های بوهمیایی گرفته است . تا خانه‌های کابین روستایی و اقامتگاه‌های کوهستانی مناسب است. شرکت ویرا سفر تولیدکننده انواع محصولات جاجیمی می باشد. که برای اطلاعات بیشتر می توانید محصولات این شرکت را مورد بررسی قرار دهید. و انتخابی درست داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *