خرید انواع جاجیم

خرید انواع جاجیم

خرید انواع جاجیم

جاجیم یا جاجم به معنی پارچه ضخیم مانند پالاس و همچنین نوعی فرش دو رو است که از پالس نازکتر است. جاجیم با نخ های رنگارنگ و ظریف پشم یا مخلوط ابریشم و پشم بافته می شود، دست بافت بدون کرک است و دو روی آن قابل استفاده است، خرید جاجیم بافته‌ای عشیره‌ای است و به عنوان روتختی یا محافظ در برابر سرما استفاده می‌شود.همچنین جاجیم قبل از آمدن لحاف و پتو تنها روپوش عشایر بوده است. اگرچه خشن و درشت است، اما با استفاده مداوم خیلی زود ظریف می شود، بافت جاجیم از گلیم ساده‌تر و متداول‌تر است. جاجیم معمولی به طول 2.5 متر و عرض 2 متر در کمتر از یک ماه توسط دو بافنده قابل بافت است، جاجیم های ظریف بافته شده در عشایر وجود دارد که ضخامت آن ها بین 3 تا 4 میلی متر است، از این جاجیم ها برای تزئین استفاده می شود.


برای خرید عمده  تماس بگیرید 03136939999

 جاجیم چیست؟

یکی از معروف ترین و پرطرفدارترین صنایع دستی مورد استفاده در منازل، خرید انواع جاجیم است. جاجیم سطحی صاف و بدون پرز دارد و برای مرغوبیت آن باید گفت که هر چه نخ نازک تر و لطیف تر باشد از کیفیت بالاتری برخوردار است جاجیم، نامی با منشأ ترکی، به توده‌ای از فرش‌های متنوع اشاره دارد که با استفاده از یکی از چندین روش مسطح بافی با میراث مشترک یا نزدیک مرتبط ساخته شده و در منطقه جغرافیایی شامل بخش‌هایی از ترکیه (آناتولی و تراکیه)، شمال آفریقا انجام می‌شود.

بالکان، قفقاز، ایران، افغانستان، پاکستان، آسیای مرکزی و چین. تفاوت اصلی گلیم و جاجیم در این است که طرحی که روی جاجیم قابل مشاهده است از نخ‌های کوتاه مجزا با رنگ‌های مختلف تشکیل شده است که روی تارها گره می‌خورند و با فشار دادن محکم پارچه‌ها، جاجیم، به هم متصل می‌شوند.

بیشتر بدانید

فروش جاجیم عمده

خرید جاجیم سنتی

تولیدی جاجیم در اصفهان

تفاوت بالش الیاف با بالش پنبه ای

مهم ترین مزایا استفاده از بالش

 رنگ های جاجیم

طرح ها با پیچاندن رنگ های مختلف بافت ها و تارها ایجاد می شود و در نتیجه بافتی به اصطلاح صاف ایجاد می شود. جاجیم معمولاً با تکنیک چاک‌بافی بافته می‌شود، شکاف به فضای بین دو بلوک رنگی اشاره دارد. این امر با برگرداندن بافت اطراف آخرین تار در ناحیه رنگ ایجاد می شود و بافت رنگ مجاور بعداً به اطراف تار مجاور برمی گردد. بافندگان پارچه را محکم می‌پیچند تا تار را کاملاً بپوشاند و اغلب الگوهای مورب را ترجیح می‌دهند. تا از تضعیف ساختار جاجیم با شکاف‌های عمودی جلوگیری کنند. این الگوهای برجسته و تیز ایجاد می کند که بافندگان دوست دارند با آزادی بیشتری نسبت به بافت ساده بسازند. همچنین به همین دلیل است که جاجیم با نگاره‌های هندسی ارتباط نزدیکی دارد، اگرچه جاجیمی با نقش‌های گلدار نیز هست.


برای خرید عمده  تماس بگیرید 03136939999

 تفاوت و شباهت های گلیم و جاجیم

جاجیم مانند گلیم روی دار افقی بافته می شود، با توجه به نقشی که بافنده مد نظر دارد، تارهای رنگارنگ با فضایی معین، روی ماشین بافندگی تهیه شده است. پودهای ریز و با دستی که توسط زنان قبیله تهیه می‌شد، از تارها عبور می‌کردند و با شانه می‌کوبیدند تا پرس شوند تارها تصاویر جاجیم را می سازند. پودها زیاد به نظر نمی رسند، جاجیم های معمولی (چهارکوب) شطرنجی روشن و تیره به رنگ های مختلف هستند. نقوش را می توان به صورت خطی، مربعی، شطرنجی، دندانه دار، خطوط ساده و موازی و عموماً همه نقوش در امتداد تارها قرار داد، در ایل قشقایی جاجیم را نیز به صورت توری سوزنی می بافند که نقوش آن همان گلیم است این جاجیم ها بیشتر در طوایف کشکولی و دره شوری رایج است.

 

 انواع بافندگی جاجیم

وقتی از خرید انواع جاجیم سنتی دستباف و این هنر اصیل ایرانی صحبت می کنیم. تصویری از آن در ابتدای کار در ذهنمان نقش می بندد. که می توان گفت یکی از مهم ترین اجزای این هنر و بافت آن است. دار قالی فقط برای استفاده در قالی دستباف نیست و در بین انواع قالی که برای جاجیم و گلیم بافی نیز استفاده می شود. می توانید گزینه هایی را مشاهده کنید.

تقسیم بندی جاجیم

در مورد انواع جاجیم بافی تقسیم بندی های متفاوتی وجود دارد و اگر بخواهیم اصلی ترین آن را که تقریبا مورد قبول همه متخصصان جاجیم بافی است معرفی کنیم. بافت های افقی و عمودی است، جاجیم بافی پس از تهیه نخ مورد نیاز در رنگ‌های مختلف یا بافت شروع می‌شود . بیشتر از همه مراحل بافت به‌ویژه بافت در فضای باز و مشابه بافت فرش ایرانی، بافت به این روش در مناطقی به طول تقریبی 10 تا 20 متر انجام می‌شود. توسط چهار میخ چوبی در موقعیت زیر بر روی زمین ایجاد می شود، و گلوله های رنگی کاموا توسط بافنده دور میخ های چوبی می چرخد. طول تقریبی این چهارضلعی بین ده تا پانزده متر و طول محیط آن 7 طول و در نهایت طول نوار جاجیم خواهد بود.

 برای بافت جاجیم چه چیزی لازم است؟

ماشین بافندگی، شانه، شاتل (اختیاری) و چاقو یا قیچی فقط ابزار مورد نیاز شما هستند و پشم ماده اصلی است. از پرهای پنبه، ابریشم و حیوانات (بز، شتر یا اسب) نیز گاهی عمدتاً همراه با پشم استفاده می شود. همچنین گاهی اوقات نخ های طلایی یا نقره ای، مهره ها و سایر ریزه کاری های تزئینی در طرح گنجانده می شود که بافنده را خوشحال می کند.

مواد مورد نیاز بافت؛

پشم اصلی ترین و اغلب تنها ماده ای است که برای ساخت فرش استفاده می شود. بسیاری از جاجیم‌ها به طور کامل از پشم ساخته می‌شوند، جایی که از آن برای تار و پود استفاده می‌شود، و پشم ماده اصلی پارچه‌ای است که در تارهای پنبه‌ای استفاده می‌شود که اکثریت جاجیم‌ها را تشکیل می‌دهد، محبوبیت جاجیم پشمی به دلیل خواص ذاتی آن است.

خرید جاجیم

شرکت ویرا سفر خرید انواع جاجیم را با ویژگی هایی همچنون منعطف بودن، دوام، آسان برای جابجایی، پیچ خوردگی یا بافته شدن. جذب سریع رنگ و مهمتر از همه، عرضه غنی در اختیار مشتریان می گذارد.


برای خرید عمده تماس بگیرید 03136939999

 

بیشتر بخوانید
خرید زیرانداز جاجیمی سه متری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *