بدون بالش خوابیدن

آیا بدون بالش خوابیدن ضرر دارد؟

آیا بدون بالش خوابیدن ضرر دارد؟

آیا بدون بالش خوابیدن ضرر دارد؟هدف از گذاشتن بالش زیر سر این است که ستون فقرات شما در یک راستا نگه داشته شوند، تا فشار کمتری به ستون فقرات شما وارد شود. بالش ها از انحنای طبیعی گردن شما حمایت کرده و از درد در هنگام خواب جلوگیری می کنند. بدون بالش خوابیدن به موقعیت خواب و تصمیمات شما نیز بستگی دارد. در حالی که برخی از افراد دوست دارند روی بالش های کرکی بزرگ بخوابند، اما هستند کسانی که خوابیدن روی بالش های بزرگ آن ها را اذیت می کند.

اگر از افرادی هستید که بیشتر با درد گردن یا کمر از خواب بیدار می شوید، ممکن است به دلیل خوابیدن روی بالش های بزرگ باشد. شما هم یک بار خوابیدن بدون بالش را تجربه کنید. خوابیدن بدون بالش فوایدی هم دارد، با این حال همه افراد شاید نخواهند بدون بالش خوابیدن را تجربه کنند به دلیل این که خوابیدن بدون بالش فقط در یک موقعیت مفید است. اگر شما از افرادی باشید که روی شکم می‌خوابید یا عادت دارید سمت راست یا چپ بخوابید.

اگر بدون بالشت بخوابید

بدون بالش خوابیدن برای این افراد خوب نیست چون سر پایین تر از بدن قرار می گیرد و روی شانه های فرد وزن زیادی قرار گرفته و اذیت می شود. خوابیدن بدون بالش تنها در صورتی مفید است که در یک موقعیت خاص بخوابید. برخی از افراد معتقد هستند که خوابیدن بدون بالش باعث می شود چین و چروک های صورت کمتر شود و از ایجاد چین چروک ها جلوگیری می کند، علاوه بر آن خوابیدن بدون بالش مو را بهبود می بخشد و همچنین درد گردن را درمان می کند.

قبل از این که بدون بالش خوابیدن را تجربه کنید، بهتر است، توجه کنید که همه از خوابیدن بدون بالش سود نمی برند. برخی از پوزیشن‌ها برای خواب بدون بالش مناسب‌تر از سایر موقعیت‌ها است و بهتر هستند قبل از ایجاد تغییرات اساسی در تنظیم خواب خود با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی مشورت کنید‌.

بیشتر بدانید

پارچه مناسب روبالشتی

تفاوت جاجیم با گلیم

نحوه ساخت جاجیم

آموزش دوخت جا فلاکسی

وسایل ضروری سفر در زمستان

فواید خوابیدن بدون بالش

خوابیدن بدون بالش بستگی به وضعیت جسمانی و خواب فرد دارد. افرادی هستند که بدون بالش نمی توانند بخوابند و روی خواب آن ها تاثیر منفی دارد. این افراد با بالش خوابیدن را دوست دارند. اما افرادی هم هستند که بدون بالش خوابیدن را تجربه کرده اند. بدون بالش خوابیدن برای وضعیت جسمانی برخی از افراد بسیار مفید است و حتی گاهی اوقات دکتر به برخی از افراد توصیه می کند که بدون بالش بخوابند. بدون بالش خوابیدن ممکن است مثل؛ غذاخوردن بدون بشقاب، کانال تلویزیون را تغییر دادن بدون کنترل، یا بازی گلف بدون توپ به نظر برسد. همان طور که مشخص است، خوابیدن بدون بالش برای برخی افراد توصیه می شود اما برای برخی دیگر هرگز مفید و مناسب نخواهد بود.

تحقیقات نشان داده است که خوابیدن بدون بالش می‌تواند باعث کاهش درد های ستون فقرات و کمر دردها و آرتروز گردن شود. بدون بالش خوابیدن برای افرادی که روی شکم می‌خوابند گزینه مناسب است چرا که بدون بالش خوابیدن باعث می شود افراد عادت بد روی شکم خوابیدن را کنار بگذارند. هنگامی که سر روی بالش است و افراد روی شکم می‌خوابند باعث می شود فشار به ستون فقرات وارد شده و بدن در یک سطح صاف قرار نگیرد. برخی از افراد همچنین معتقدند که خوابیدن بدون بالش می تواند برای پوست و موی آن ها مفید باشد.

بدون بالش خوابیدن

فواید خوابیدن بدون بالش برای پوست و مو

برخی از افراد معتقدند که بین بالش و ایجاد چین و چروک رابطه وجود دارد. زمانی که صورت خود را روی بالش گذاشته و تا چندین ساعت در همین حالت می خوابید چین چروک روی صورت شما می افتد. چرا که بالش مستقیما بر صورت شما فشار وارد می کند و روی پوست شما تاثیر منفی می گذارد. 

وضعیت بدن هنگام خوابیدن بدون بالش

هر یک از موقعیت های خواب به طور متفاوتی بر وضعیت بدن تأثیر می گذارد.

خوابیدن به پشت

خوابیدن به پشت یک ژست خواب ایده آل می باشد، این موقعیت خواب از آن جایی که وزن بدن شما را متعادل می کند، برای یک خواب راحت و آرامش بخش مناسب است این موقعیت خواب برای پوست و مو بسیار عالی است. چرا که صورت در تماس با بالش نیست و پوست چرب نمی شود و باکتری و قارچ ها راجذب نمی کند. خوابیدن به پشت باعث می شود که به ستون فقرات و گردن فشار کمتری وارد شود این نوع از خوابیدن به یک بالش متوسط ​​​هنگام خوابیدن به پشت نیاز دارد. در این نوع از موقعیت های خواب  فرد هم می تواند بدون بالش بخوابد و هم می تواند با استفاده از یک بالش متوسط استراحت کند.

خوابیدن روی شکم

خوابیدن روی شکم هم مزایا و معایبی دارد افرادی که روی شکم می خوابند و سر را به یک طرف می چرخانند روی ستون فقرات شان فشار زیادی وارد می شود. همچنین اضافه کردن بالش باعث می‌شود گردن در زاویه تندتری قرار بگیرد، به همین دلیل است که بسیاری از افرادی که روی شکم می‌خوابند بدون بالش احساس راحتی می‌کنند. در این موقعیت افراد بدون بالش خوابیدن را ترجیح می دهند چرا که هنگام خوابیدن روی شکم و با بالش خوابیدن برای افراد سخت می باشد و کمر درد را به همراه دارد.

خوابیدن به پهلو

افرادی که به پهلو و پشت می خوابند به طور معمول برای این که سرشان در یک سطح با بدن شان قرار بگیرد و به ستون فقرات شان فشاری وارد نشود به بالش نیاز دارند. خوابیدن به پهلو کمترین فاصله را بین سر و بالش ایجاد می کند. بر این اساس، این وضعیت به یک بالش بلندتر نیاز دارد تا سر، گردن و ستون فقرات را در یک راستا نگه دارد و از فشار وارد شده به شانه ها جلوگیری کند. برای خوابیدن به پهلو افراد بیشتر دوست دارند با بالش استراحت کنند و بیشتر افراد بدون بالش خوابیدن در این موقعیت را نمی پسندند.

معایب خوابیدن بدون بالش

در مورد مزایا و مضرات خواب بدون بالش، مطالعات بالینی وجود ندارد، اما ممکن است قبل از دور انداختن بالش، معایبی وجود داشته باشد. بالش ها ممکن است برای افراد مبتلا به بیماری هایی مانند سوزش سر دل و ترش کردن خوب باشد چرا که این افراد باید هنگام خواب سر را بالاتر از سطح بدن قرار دهند. بالش به خواب آرام کمک می‌کنند و درد کمر و گردن را کاهش می دهد. البته این مورد بستگی به بالش هم دارد بالش هایی که از کرک های بیشتری پر شده اند و بزرگ می باشند برای افرادی که دیسک کمر دارند و یا مهرهای کمرشان مشکل دارد مناسب نمی باشد.

این افراد باید از بالش های متوسط استفاده کنند که گردن و سطح بدنشان در یک راستا قرار بگیرد. وضعیت خواب مناسب برای جلوگیری از دردهای اسکلتی، عضلانی گردن و شانه مهم است. خوابیدن بدون بالش و وضعیت خواب هم تراز می تواند باعث بدتر شدن گردن درد شود. به خصوص اگر عادت دارید به پشت یا پهلو بخوابید، وقتی شما تصمیم می‌گیرید بدون بالش بخوابید ممکن است باعث درد شانه یا بی حسی بازوها نیز شود.

کسانی که نباید بدون بالش بخوابند عبارت اند از؛

بدون بالش خوابیدن به موقعیت خواب افراد هم بستگی دارد. همچنان که بدون بالش خوابیدن برای برخی افراد خوشایند است اما هستند کسانی که نمی توانند بدون بالش بخوابند و بر  روی خواب افراد تاثیر منفی می‌گذارد.‌ مانند؛

  1. -کسانی که مشکلات جدی داشته و به مراقبت از گردن نیاز دارند این افراد باید همیشه هنگام خواب از بالش های متوسط با کرک های کم استفاده کنند.
  2. -افرادی که آرتروز گردن یا مشکل در کتف و ستون فقرات دارند، باید گردن و سطح بدنشان در یک راستا قرار بگیرد تا نه به گردن و نه به کمر و ستون فقرات شان فشار وارد شود.
  3. -کسانی که بیشتر به پهلو می خوابند: افرادی که به پهلو می‌خوابند باید از بالش استفاده کنند. خوابیدن به پهلو فاصله بین سر و شانه ایجاد می کند و موجب انحنای ستون فقرات می شود. همچنین باعث فشار بر روی کمر و پاها می شود. خوابیدن روی بالش کمترین فاصله را بین سر و بالش ایجاد می کند.

 

  1. -نوزادان؛ آن ها در حال رشد هستند بنابراین باید وضعیت خوبی برای خوابیدن آن ها ایجاد کنید. بهتر است هنگام خواب نوزادان، سر نوزاد را کمی بالاتر از سطح بدنش قرار دهید. بالش هایی که برای نوزادان می خواهید استفاده کنید باید خیلی نرم نباشند.
  2. -کسانی که مبتلا به دیسک کمر یا شرایط خاص ستون فقرات هستند: اگر از دیسک کمر یا بیماری دیگری در ستون فقرات رنج می برید، قبل از ایجاد تغییر در تنظیم خواب و استفاده نکردن از بالش حتما با پزشک خود مشورت کنید.

در نظر گرفتن بالش مناسب

افرادی که عادت دارند روی شکم بخوابند، از قرار دادن یک بالش نازک زیر سر خود سود می برند. بالش قسمت میانی سر را بلند می کند و به تقویت ستون فقرات نیز کمک می کند. اگر بیش از چند سال از عمر بالش می گذرد. بهتر است آن را تعویض کنید، بالش باید نسبتا صاف و ضخیم باشد که شکاف بین گردن و شانه ها را پر کند. بالشی که خیلی نازک باشد ممکن است گردن و سر را در سطح ستون فقرات نگه ندارد و کمر درد بگیرید، همچنین یک بالش بسیار ضخیم اگر سر را با زاویه زیاد به سمت بالا خم کند می تواند به همان اندازه مشکل سازمی شود. شما باید همراه با بالشتی که زیر سر خود قرار می دهید بالش دیگری را تهیه کنید که نازک‌تر باشد. قرار دادن یک بالش نازک زیر زانو یا پایین کمر می‌تواند به کاهش فشار روی ستون فقرات کمری کمک کند و برای تسکین درد بسیار مفید است.

جمع بندی

همان طور که گفتیم خوابیدن بدون بالش معایب و مزایای خود را دارد. هر فرد از نظر جسمانی و عادت های روزمره، همچنین خواب با دیگر افراد متفاوت است. در واقع خوابیدن بدون بالش به چند مورد بستگی دارد. که افراد باید انتخاب کنند آیا مایل هستند بدون بالش بخوابند یا ترجیح می دهند بالش زیر سرشان باشد. بدون بالش خوابیدن به وضعیت جسمانی و عضلاتی افراد بستگی دارد اگر فردی دچار دیسک کمر یا گردن است صحیح نیست بدون بالش بخوابد.

در آخر

همچنین افرادی هستند که انحراف بینی دارند و با دهان نفس می کشند این افراد باید از بالش استفاده کنند تا سر شان از سطح بدن بالاتر قرار بگیرد. نوزادان نیز از کسانی هستند که نباید بدون بالش بخوابند. در نتیجه اگر می خواهید خوابی آرام و لذت بخش را تجربه کنید برای خواب تشک و بالش مناسب را تهیه کنید. اما اگر می خواهید بدون بالش بخوابید لازم است تشکی تهیه کنید.

بیشتر بخوانید
اندازه معمولی بالش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *