زیرانداز 6 نفری جاجیم

زیرانداز 6 نفری جاجیم

زیرانداز 6 نفری جاجیم

زیرانداز 6 نفری جاجیم ،جاجیم یکی از زیراندازهای سنتی بوده که طرح و نقش های رنگارنگ و خاص آن، طرفداران زیادی را در سراسر دنیا به خود اختصاص داده است. دست بافته های عشایری هر کدام با الهام از طبیعت و رنگ های متفاوت به بازارهای محلی و سنتی عرضه می شود. جاجیم یا همان زیرانداز در ابعاد متفاوت از جمله 3 متری، 6 و 12 متری می باشد. یا به خواست مشتری در اندازه های متفاوت بافته و به عنوان چشم روشنی یا هدیه ارزشمند مورد استفاده قرار می گیرد. امکان جا به جایی آسان زیراندازهای کوچک، سبب شده تا برای مقاصدی هم چون پیک نیک بیشتر مورد استفاده قرار گیرد.

برای خرید عمده تماس بگیرید 03136939999

جاجیم چیست؟

تا به حال به نمایشگاه های محلی و یا صنایع دستی رفته اید؟ طرح و نقش های رنگارنگ و خاص زیراندازهایی شبیه گلیم، جاجیم و دیگر دست بافته های عشایری نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند. زیرانداز 6 نفری جاجیم در گذشته از الیاف های طبیعی و پشم های گوسفند بافته می شد. در صورتی که امروزه از الیاف مصنوعی و در بیشتر موارد از ترکیب پنبه و نخ استفاده می شود.

بیشتر بدانید

فروش عمده زیرانداز طرح جاجیم

زیرانداز ضدآب جاجیم

خرید عمده زیرانداز مسافرتی جاجیم

لیست قیمت انواع حصیر

زیرانداز 12 متری جاجیم

جاجیم

پشم مورد استفاده در تار و پودهای زیرانداز جاجیم، رطوبت بدن را گرفته و استفاده از آن در مناطق سردسیری به خصوص از نظر طب سنتی بسیار توصیه شده است. بافت و تاریخچه زیرانداز جاجیم در گذشته مختص مناطق خاصی بوده در صورتی که امروزه بافت این نوع هنر دستی، پراکندگی جغرافیایی داشته و هر منطقه بافت و رنگ و الیاف خاص خود را دارند. تشخیص جاجیم های بافته شده هر منطقه با فاکتورهایی همانند رنگ، تار و پود، نوع چله و نقوش بافته شده امکان پذیر است.

بیشتر بخوانید
تولیدی کاور رختخواب جاجیم

زیرانداز جاجیم یا گلیم؟

بسیاری از افراد جاجیم و گلیم را با یکدیگر اشتباه گرفته و در هنگام خرید به تفاوت های آن دقت ندارند. بهتر است قبل از خرید زیرانداز 6 نفری جاجیم زیرانداز، تفاوت های گلیم و جاجیم را دقت کنید.

جاجیم به لحاظ ضخامت تار و پودها لطیف تر از تار و پودهای گلیم بوده و نرمی خاص دارد.

نوع بافت جاجیم در طول و عرض کم و یا به ابعاد دلخواه بوده که بعد از بافته شدن به یکدیگر متصل می شود.در صورتی که نوع بافت گلیم در ابعاد مشخص است.

طرح و نقوش بافته شده در گلیم به لحاظ نوع بافت ممکن است افقی یا عمودی باشد. این نوع بافت در گلیم محدودیتی ندارد.

پود یا چله در زیرانداز جاجیم، نوعی تار زیر محسوب شده که بیننده به راحتی می بیند. در گلیم نوع چله ها از دید بیننده پنهان بوده و امکان تشخیص در هنگام بافته شدن دارد.

پود یا چله در جاجیم به صورت رنگی بوده که این امتیاز و یا ظاهر زیبا در گلیم امکان پذیر نمی باشد.

راه راه رنگی در راستای طولی، مهم ترین مشخصه جاجیم است.

 نوع بافت جاجیم به صورتی بوده که تکرار نقوش در امتداد تارها ادامه می یابد و با استفاده از شیوه تقارن و تکرار، نقوش زیبا و متنوع پدید می آید.

بافت جاجیم معمولا با طول زیاد و عرض کم انجام می شود.

به طور کلی اگر حساسیت نقوش و ظرافت طراحی و استحکام زیرانداز مدنظر بوده باید از زیراندازهای جاجیم استفاده کرد؛ در صورتی که تنوع و ضخامت گلیم بیشتر است.

بیشتر بخوانید
فروش عمده زیرانداز طرح جاجیم

زیرانداز 6 نفری جاجیم چگونه بافته می شود؟

بافت زیرانداز 6 نفری جاجیم با چله دوانی آغاز می شود. هدف از چله دوانی، آماده سازی تارها برای زیر سازی بافت الیاف است. برای چله دوانی به میله های فلزی یا چوبی که در لغت به معنای دستگاه بافت شناخته شده، نیاز است. به دلیل قرار گیری پودها بر روی تارهای چله کشی شده، این مرحله از حساسیت خاصی برخوردار است. تاثیر رنگ و نقوش بافته شده به ظرافت چله دوانی اولیه بستگی دارد.

بافت جاجیم

گلوله های رنگی نخ های مورد استفاده در کنار دستگاه بافت قرار می گیرد. تعداد نخ های مورد استفاده، عرض کار را مشخص خواهد کرد. کوجی گذاشتن یا همان جداسازی تارهای زیر و رو از یکدیگر به مهارت زیادی وابسته بوده .که در این مرحله فردی که تسلط کاملی بر بافت جاجیم داشته، مرحله کوجی یا گوشواره چینی را بر عهده می گیرد. طراحی نقوش و گل های رنگارنگ بر عهده خود فرد بوده و با قرار گیری نخ های رنگی در کنار یکدیگر، نقوش متنوع پدید می آورد.


برای خرید عمده تماس بگیرید 03136939999

انواع جاجیم

زیراندازهای جاجیم به لحاظ متریال اولیه به جاجیم های پنبه ای، پشم، نخ و ترکیب پشم و نخ تقسیم بندی می شود.

جاجیم ابریشمی:

الیاف های ابریشمی تنها جنبه تزئینی داشته و برای مصارف خانگی کاربردی ندارد.

جاجیم کاموایی:

افزایش قیمت الیاف سنتی همانند پشم سبب شده تا استفاده از الیافی همانند کاموا برای بافت زیراندازهای جاجیمی رواج یابد.

به لحاظ تقسیم بندی نقوش جاجیم به انواع جاجیم ششه درمه با نقوش لوزی، سوزنی رند با نقوش حیوانی و طاووس تقسیم بندی می شود.

بیشتر بخوانید
انواع محصولات جاجیمی

بافت جاجیم بستگی به منطقه جغرافیایی بافنده داشته و به دسته های زیر تقسیم بندی می شود.

جاجیم قشقایی:

این نوع جاجیم با طولی بیشتر از 4 متر و عرض 2 متر بافته می شود. نقوش بافته شده در این نوع جاجیم کنگره ای و ساده است. تار و پود های جاجیم قشقایی قابل تشخیص بوده و به صورت مکرر نقوش در بین تار و پودها تکرار می شود.

جاجیم شاهسون:

این نوع جاجیم یکی از ظریف ترین هنرهای دستی زنان ایل بوده که از سه تکه تشکیل شده است. نوع بافت شاهسون معمولا کنگره های باریک بوده و در تمام تار و پودها تکرار می شود. در این نوع جاجیم از نوارهای دور بافی برای استحکام تارهای کناری جاجیم استفاده می شود.

نتیجه گیری

زیرانداز 6 نفری جاجیم، گلیم و دیگر منسوجات تار و پودی نیازمند رعایت نکات نگهداری ویژه ای بوده که عمر آن را طولانی تر می کند. متریال اولیه و مهم بافت این منسوجات تار و پودی، نخ و پشم بوده که برای شست و شو کار را سخت می کند. شست و شوی زیرانداز جاجیم باید با دست و آب سرد انجام شود. زیرانداز جاجیم در گذشته برای نگهداری از رختخواب های اضافه و یا روکش کرسی مورد استفاده قرار می گرفت؛ اما امروزه برای مصارف خانگی، ساک نگهداری وسایل و روتختی نیز استفاده می شود.

برای خرید عمده تماس بگیرید 03136939999

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *