زیرانداز ضدآب جاجیم

زیرانداز ضدآب جاجیم

زیرانداز ضدآب جاجیم

جاجیم منسوجات مسطح با پود پشمی روی تار پشمی، موی بز یا پنبه است، تکنیک ها و طرح های مختلفی در زیرانداز ضدآب جاجیم وجود دارد. بافنده معمولاً بر اساس یک سنت از تکنیک ها، نقوش و طرح های خاص برای یک منطقه یا گروه قومی خاص کار می کند. این طرح ها به محیط طبیعی، حفاظت، باروری و هماهنگی روابط خانوادگی او مربوط می شود، هر بافنده چیزی از خلاقیت و حس ترکیب بندی خود اضافه می کند. جاجیم اغلب به عنوان بخشی از جهیزیه ازدواج بافته می شود. و می توان از آن برای ساخت وسایل مختلف مانند کیف مسافرتی، کیف نوزاد، انواع زیرانداز و جارختخوابی استفاده کرد، بافنده برای بافت جاجیم از پشم گوسفند خود استفاده کرده است.

پشم را ابتدا تمیز می‌کردند، سپس با دست ریسی آن را درست می کردند. و در نهایت با دست رنگ می‌کردند. اغلب با استفاده از مواد رنگ‌زای طبیعی مانند ریشه‌ها، مغزها، توت‌ها، میوه‌ها، گل‌ها و گیاهان انجام می شد، جاجیم های ربع آخر قرن بیستم بیشتر از رنگ های مصنوعی استفاده می کنند، تکمیل این جاجیم ماه ها طول می کشید.


برای خرید عمده تماس بگیرید 03136939999

ویژگی های جاجیم ایرانی

زیرانداز ضدآب جاجیم،تمامی جاجیم های ما در کشور مبدا انتخاب شده و قبل از واردات مستقیم از ایران، ترکیه و افغانستان به صورت حرفه ای شستشو و بازسازی می شوند. پتینه طبیعی و عیوب جذاب در طرح و رنگ (آبرش) از ویژگی های بسیار ارزشمند جاجیم دستبافت است، نوعی جاجیم که اقوام مختلف از جمله قشقایی می بافتند از نوع موج می باشد، از موج برای پوشاندن پشته‌های فرش و جاجیم در چادرهای عشایری استفاده می‌شد، اگرچه امروزه به عنوان زیرانداز ضدآب جاجیمی روی زمین استفاده می‌شود، این موج دارای نوارهای عمودی بافته شده از پشم ماهرانه تابیده شده است. و به این ترتیب جاجیم دقت بالایی به دست می دهد.

بیشتر بخوانید
کارخانه تولید حصیر مسافرتی

بیشتر بدانید

خرید عمده زیرانداز مسافرتی جاجیم

لیست قیمت انواع حصیر

زیرانداز 12 متری جاجیم

خرید عمده جاجیم

خريد زير انداز مسافرتی پارچه ای

جاجیم بافی در عشایر

زیرانداز ضدآب جاجیم، پشم جاجیم به فارسی به این معناست که تار و تار آن هر دو از پشم است.جاجیم پشمی و پنبه ای که تارهای آن از نخ پنبه ای و از نخ پشمی است. در جاجیم‌های قشقایی که مجموعه‌ای از دی‌های بسیار متنوع و رنگارنگ به‌ویژه رنگ‌های قرمز، مشکی و آبی در جبری آن‌ها استفاده می‌شود. ویژگی‌های رنگ‌آمیزی کاملاً از بین رفته است، البته سلیقه بافنده نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا عامل اصلی تعیین کننده در طرح و نقش اصلی کار، رنگ های مورد نظر در زیرانداز ضدآب جاجیم است. امروزه جاجیم به دو روش گیاهی یا سنتی و مدرن یا شیمیایی انجام می شود.

ویژگی های مواد استفاده شده در جاجیم

اگرچه جاجیم جنسی نسبتاً خشن دارد، اما با استفاده منظم می تواند در مدت زمان کوتاهی انعطاف پذیر شود. و صاف شود، بافت جاجیم نسبت به گلیم ساده‌تر است و به همان نسبت استفاده از آن بیشتر است. دستگاه بافندگی که جاجیم را روی آن می‌بافند. مانند گلیم روی چهارچوبی که روی زمین گذاشته شده است، قرار می‌گیرد.

تفاوت زیرانداز جاجیم با انواع معمولی

می دانید که در صنعت جاجیم بافی دو نوع جاجیم ماشینی و دستبافت وجود دارد. که هر کدام با ویژگی های خاصی ظاهر می شوند. اگر از پشت به جاجیم پشمی ماشینی نگاه کنید. گره های یکنواخت را کمتر بالا و پایین می بینید. اما در جاجیم دستباف این گره ها نامتعادل هستند. یعنی برخی از گره های قالیچه جاجیمی اهمیت بیشتری دارند و برخی کوچکتر. این ویژگی نشان می دهد که قالیچه جاجیمی دستباف دستی است نه ماشینی. طرح و اندازه نقوش در جاجیم های دستباف و معمولی نیز متفاوت است.

بیشتر بخوانید
خريد زير انداز مسافرتی 1 نفره

معمولاً طرح های زیراندازهای معمولی یکنواخت و بر اساس الگوی خاصی است. که به ندرت ایرادی در آن دیده می شود. اما از آن جایی که جاجیم دستباف است. و گاهی بدون نقش و نگار بافته می شود. ممکن است تقارن طرح های موجود در آن ها به هم بخورد. از دیگر تفاوت های جاجیم دستباف و زیرانداز معمولی می توان به ریشه آن ها اشاره کرد، ریشه قالیچه های جاجیم دستباف نخ هایی هستند که بخشی از خود قالیچه هستند.


برای خرید عمده تماس بگیرید 03136939999

برای ساخت زیرانداز جاجیم چه چیزی لازم است؟

برس، اتوبوس شاتل (اختیاری) و همچنین تیغه یا قیچی به سادگی وسایل مورد نیاز شما هستند، و همچنین پشم محصول اصلی برای تولید زیرانداز جاجیم ضدآب است. از پنبه، ابریشم و همچنین حیوانات خانگی (بز، شتر یا اسب) نیز اغلب به همراه پشم برای بافندگی جاجیم استفاده می شود. بعلاوه، رشته‌های نقره یا طلا، دانه‌ها و همچنین انواع دیگر ریزه کاری‌های زینتی اغلب به سبکی ساخته می‌شوند که بافنده را خوشحال می‌کند.

زیرانداز جاجیم چگونه ساخته می شود

پشم اولین و معمولاً تنها محصولی است که برای ساخت جاجیم از آن استفاده می شود. بسیاری از جاجیم ها کاملاً از پشم درست می شوند. که از آن برای تار و پود استفاده می‌شود، همچنین پشم محصول نساجی اولیه است که توسط تارهای پنبه‌ای استفاده می‌شود. که بیشتر زیراندازهای جاجیمی‌ را تشکیل می‌دهند، جذابیت زیرانداز جاجیم پشمی ناشی از ویژگی های ذاتی آن است.

همه کاره، انعطاف پذیر، بسیار آسان برای مدیریت، چرخاندن یا بافته شدن، به سرعت رنگ ها را جذب می کند. و همچنین، از همه مهمتر، عرضه فراوانی در مناطق تولید جاجیم دارد. انواع خاصی از بره وجود دارد، مانند مرینو، که پشم آن به دلیل جذابیت متمایز و همچنین اندازه الیاف در نیاز خاصی باقی می ماند، اما در واقع، آن ها گوسفندهای چرب مسکونی هستند. که در شرایط آب و هوایی مثبت و همچنین مشکلات چرای پرورش می یابند. از نکات عالی پشم مورد استفاده در جاجیم پنبه ای به دلیل ماندگاری بالا و همچنین عرضه فراوان معمولاً به کیفیت بالای آن اشاره می شود.

بیشتر بخوانید
زير انداز مسافرتی 9 متری

نتیجه

علاوه بر این، با توجه به این که فرم خود را به خوبی حفظ می کند، درخشندگی کاملا طبیعی خود را با افزایش سن دارد. و همچنین به دلیل این که می توان آن را به موهای نازک تبدیل کرد. معمولاً در حالتی بافته می شود که جنبه های خاص سبک عمومی را که عمدتاً از پشم ساخته شده است برجسته کند. جاجیم با منسوجات پنبه ای سفید با مقدار کم استفاده می شود. اما نتیجه عالی دارد.

برای خرید عمده تماس بگیرید03136939999

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *