زیرانداز 3نفری جاجیمی

زير انداز مسافرتی کيف دار

زیرانداز 3نفری جاجیمی

زیرانداز 3نفری جاجیمی قدیمی تار، پود و گره بافته شده است البته با استفاده از روش‌های طبیعی، بازهم نیاز به دقت بالایی دارد. جاجیم ها، یکی از معدود صنایع دستی کشورمان است که تا به امروز با همان کاربرد دقیق ادامه یافته است. جدای از رنگرزی و بافندگی که اساس فنی زیراندازهای جاجیمی را تشکیل می‌دهد، مهم‌ترین ویژگی از منظر میراث فرهنگی مربوط به ماهیت نقوش به کار رفته است.


برای خرید عمده تماس بگیرید 03136939999

صنعتگر جاجیم بافی این توانایی را داشته است که پارچه های دستباف خود را با هویت، موقعیت اجتماعی و سنت های اجتماعی خود آغشته کند. نشانه‌هایی که بر روی خیمه‌ها و پوشش اسب‌ها در زمین‌های مرتفع و مراتع ییلاقی که در پارچه‌های آن‌ها گنجانده شده است، در پارچه‌های آن‌ها باقی مانده‌اند و هم اکنون نیز به شکل تغییرات زیبایی‌شناختی باقی مانده‌اند که مخترعان اولیه هرگز نمی‌توانستند پیش‌بینی کنند، این همان چیزی است که زیراندازهای جاجیمی را به وضوح از دیگر زیراندازها در جهان متمایز می کند.

زیرانداز 3نفری جاجیمی
زیرانداز 3نفری جاجیمی

بیشتر بدانید

کاور رختخواب جاجیمی در اصفهان

کیف مسافرتی جاجیم

فروشگاه زیرانداز جاجیمی

انواع کیف جاجیمی

بهترین مارک زیرانداز جاجیمی

 

انواع بافت زیرانداز جاجیمی

بافت شکاف دار؛

برای جلوگیری از بافت شکاف تا جایی که ممکن است، از الگوهای با شکاف های عمودی بلند استفاده نمی شود. در عوض، از یک سری بلوک، که طول آن ها بیش از 1 سانتی متر نیست، برای ایجاد شکاف های کوتاه در بافت استفاده می شود. دلایل این امر واضح است، یک شکاف بلند ظاهر پارگی را می دهد و دوام آن را به عنوان یک زیرانداز به حداقل می رساند، بنابراین طرح های زیرانداز جاجیم به شکل زاویه دار با خطوط افقی، مورب و عمودی کوتاه است.

 بافت چاک دار؛

رایج‌ترین شکل جاجیم یا در واقع زیراندازهای تخت بافته است. این نوع بافت بیشتر در زیرانداز‌های مسطح، سجاده‌های نماز، دیده می‌شود. دستگاه‌های بافندگی معمولاً باریک و قابل حمل هستند، به این دلیل که باعث صرفه‌جویی در فضا می‌شوند یا به این دلیل که می‌توان آن‌ها را به راحتی در طول مهاجرت حمل کرد. همچنین درست است که بافتن زیراندازهای مسطح به صورت تکه‌های بزرگ بدون داشتن ناهنجاری‌های مشخص در بافت بسیار دشوار است، بنابراین به طور کلی به صورت دو نوار عمودی و یا به صورت تکه اصلی با دو حاشیه بلند بافته شده و بعداً دوخته می شوند، این نوع جاجیم به ویژه در جنوب شرقی و غربی رایج است.

زیرانداز 3نفری جاجیمی

 بافت الگوی غیر عمودی؛

بافت الگوی غیرعمودی رو به پود برای جلوگیری از ایجاد شکاف یا کاهش آن ها استفاده می شود. با این حال، طرح های به کار رفته به طور کلی از ایجاد شکاف ها جلوگیری نمی کند. الگوهایی که در آن شکاف ها به حداقل می رسد باعث ایجاد یک تکنیک جداگانه نمی شود، آن ها روش هایی برای درک فرم ترکیبی بدون اجبار تکنیک فراتر از محدودیت های آن هستند. اجتناب از شکاف های طراحی شده رایج است که فقط از خطوط افقی و مورب استفاده می کنند، به ویژه مناسب به نظر می رسند.

 جاجیم؛ هنر اصیل ایرانی

زیرانداز 3نفری جاجیمی،وقتی از زیرانداز جاجیمی دستباف و این هنر اصیل ایرانی صحبت می کنیم، تصویری از آن در ابتدای کار در ذهنمان نقش می بندد که می توان گفت یکی از مهم ترین اجزای این هنر و بافت آن است، دار قالی فقط برای استفاده در قالی بافی نیست و در بین آن انواع دار را که برای جاجیم و گلیم بافی نیز استفاده می شود، می توانید گزینه هایی را مشاهده کنید، در مورد انواع جاجیم بافی تقسیم بندی های متفاوتی وجود دارد و اگر بخواهیم اصلی ترین آن را که تقریبا مورد قبول همه متخصصان جاجیم بافی است معرفی کنیم، جاجیم بافی های افقی و عمودی است، لازم به ذکر است که امروزه مدل جدیدی در میان انواع جاجیم بافی در حال رشد است که بسیاری آن را دسته سومی می دانند که می توان آن را به جاجیم بافی افقی و عمودی اضافه کرد.

 

برای خرید عمده تماس بگیرید

تماس بگیرید 03136939999

کاربرد جاجیم از گذشته تا امروز

در گذشته علاوه بر زیرانداز جاجیم ها به عنوان روکش کورسی (میزی کم ارتفاع با بخاری زیر) استفاده می شد. علاوه بر این، از آن ها برای پیچیدن ملافه جارختخوابی استفاده می شد، به همین دلیل به «جی جامه» به معنای «گچبری» نیز معروف شده و به تدریج تبدیل به جاجیم شده است. زیرانداز 3نفری جاجیمی از پشم های رنگارنگ ساخته می شود و گاه از ابریشم های رنگارنگ نیز به عنوان روکش استفاده می شود. اما از آن ها به عنوان پود استفاده نمی شود زیرا مشکی یا خاکستری استفاده نمی شود.

بافتن جاجیم

برای بافتن یک تکه جاجیم به دو یا سه استاد حرفه ای و ماهر نیاز است. اولین گام این است که روکش ها را در فضای باز بکشید. از آن جایی که در خانه‌های روستایی به ندرت فضاهای بیش از پانزده متر یافت می‌شود، بافندگی جاجیم معمولاً بیشترین کاربرد را دارند. به این مرحله «دراز کردان ججین» یا کشش جاجیم می گویند، وقتی کسی روی جاجیم ها کار نمی کند. ماشین های بافندگی و سه پایه روی هم چیده شده اند و دوباره به راحتی کشیده می شود. سپس با استفاده از میله چوبی تعدادی روکش جدا می شود. در آن زمان می توان جاجیم بافی را شروع کرد.

 اندازه زیراندازهای جاجیمی

سایز بزرگ زیرانداز 3نفری جاجیمی معمولاً ده تا پانزده متر طول و پانزده تا بیست و پنج سانتی متر عرض دارد. بعد از این که یک تکه تمام شد برش می زنند و به یکی دیگر می دوزند تا جاجیم به اندازه دلخواه درست شود. اگر نخ جاجیم از مواد مرغوب تولید شود، کار بافنده آسان‌تر می‌شود. در منطقه خلخال ساخت جاجیم یک فعالیت فصلی محسوب می شود. بافندگان فقط در زمستان زمانی که کمتر به کشاورزی یا دامداری مشغول هستند به ساخت جاجیم می پردازند. برخی از نقوش جاجیم در دهستان خلخال عبارتند. از؛ جلما، سیرغا، گچی دیزتقی، اهرمی، اوزیق قاشی، پیچاق اوجو، همیان، سده تختهی، بالی. بوغما» و «بادامی». از محصولات جاجیم می توان در کفپوش، زیرانداز، سجاده، روتختی، روکش کورسی و روکش مبل و کیف استفاده کرد.

 نتیجه

زیرانداز 3نفری جاجیمی که با تکنیک بافت پهن بافته شده است بر خلاف زیرانداز‌های دیگر که با گره زدن ردیف‌هایی به نخ‌های تار و در نتیجه پرز ایجاد می‌شوند، جاجیم‌ها با به هم‌پیچیدن تارها به هم بافته می‌شوند که منجر به بافتی صاف می‌شود، این تکنیک بسیار شبیه به بافتن پشت بند است که فقط بر روی یک نوع بافندگی متفاوت است.

برای خرید عمده تماس بگیرید

تماس بگیرید 03136939999

بیشتر بخوانید
زیرانداز 6 نفری جاجیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *