تولیدی جاجیم

خريد زير انداز مسافرتی پارچه ای

تولیدی جاجیم

جاجیم ها معمولاً حدود 5 فوت مربع هستند، آن ها به صورت تار هستند.  در یک نوار بلند ساخته می شوند که سپس به چندین قسمت مساوی که به هم دوخته می شوند بریده می شود. اغلب ما بین چهار تا هفت پانل را با هم می بینیم. ما گه گاه با نمونه‌های استثنایی قدیمی که فقط دو یا سه پنل دارند، برمی‌خوریم. و می‌توانیم خوشحال باشیم که این تعداد از این قطعات زیبا باقی مانده است. بافندگی‌ها به تأثیرشان به انتخاب حساس رنگ برای نوارهای تار و تکرار هوشمندانه و ترکیب نقوش ساده بستگی دارد.

بافندگی جاجیم

در تولیدی جاجیم طرح جاجیم از راه راه‌های عمودی ساده و طرح‌دار زمانی مشخص می‌شود که بافنده ماشین بافندگی خود را تاب می‌دهد. در بخش‌های الگو، بافندگی را با تارهای اضافی رشته‌بندی می‌کند؛ جفت نخ در رنگ‌های متضاد

تولیدی جاجیم

گاهی اوقات در نوارهای ساده

 به‌صورت جداگانه رنگ‌ها را تغییر می‌دهد، به طوری که هنگام بافته شدن قطعه، نوارها یا نقاط ریز متقاطع ظاهر می‌شوند. برای ایجاد طرح جایگزینی تار، بافنده از هر جفت تار یک نخ تیره یا روشن را انتخاب می کند تا در پارچه گنجانده شود. او نخ های ناخواسته را به پشت پارچه می اندازد، جایی که آن ها به راحتی شناور می شوند. پس از انتخاب، یا “چیدن” نخ ها به صورت جداگانه برای یک ردیف افقی کامل، در داخل سوله جدیدی که به تازگی تشکیل داده است، پود می اندازد. ردیف الگوی بعدی را پس از گذاشتن پود در سوله مقابل،انتخاب می کند. در کارهای خاورمیانه و آسیای مرکزی، عرض نوارهای طرح دار معمولاً به تعداد نخ های تار که بافنده می تواند در یک دست بگیرد، محدود می شود، و در هنگام انتخاب الگو، به صورت جداگانه به دست دیگر منتقل می شود.

بیشتر بخوانید
خرید جاجیم سنتی


برای خرید عمده تماس بگیرید 03136939999

طرح ها و نقوش جاجیم

در تولیدی جاجیم طرح ها معمولاً در هر موقعیت تار به دو رنگ محدود می شوند، گزینه‌های طراحی به شدت محدود هستند، زیرا این دو رنگ باید به نسبت‌های تقریباً مساوی در طرح گنجانده شوند تا کشش تار مناسب حفظ شود. تارهای استفاده شده در طرح توسط پودهای در هم تنیده وارد مسیری سینوسی می شوند. و با پیشرفت بافت، سفت تر و سفت تر می شوند. از آن جایی که تارهایی که در طراحی استفاده نشده اند در پشت شل رها می شوند. به زودی می توانند شروع به افتادن کنند، سپس بافنده باید طرح خود را طوری تنظیم کند که آن ها را در خود جای دهد، دو نوع روش برای جاجیم بافی شامل:

کاورکردن ریشه فرش با جاجیم دوزی

در تولیدی جاجیم نوعی فرش است که بافت آن شبیه طرح‌های سنتی است، در برابر روکش‌های فرش و چسب پهن مقاومت فوق‌العاده‌ای دارند. و مهم‌تر از آن این که ریشه فرش شما همان کیفیت روز اول را حفظ می‌کند. و از کهنه شدن آن جلوگیری می‌کند.

بیشتر بدانید

خرید اینترنتی کیف جاجیمی

خرید عمده کیف جاجیم

خرید جاجیم ماشینی

خرید انواع جاجیم

فروش جاجیم عمده

مزایای ریشه دوزی فرش جاجیم

جلوگیری از رطوبت و زرد شدن ریشه فرش، جاجیم در دو رنگ سفید و قرمز تولید می شود. و قبل از این که تصمیم به گلدوزی ریشه فرش خود داشته باشید حتما تحقیق کنید، اگر می خواهید ریشه فرش خود را بدوزید، بهتر است قبل از پهن کردن جاجیم آن را به استاد رفوگری بسپارید.

بیشتر بخوانید
مرکز فروش جاجیم


برای خرید عمده تماس بگیرید 03136939999

انواع جاجیم

جاجیم انواع مختلفی دارد که به شرح زیر است:

  •   پشمی
  •   پنبه ای
  •   پشمی و ابریشم
  •  ابریشم

دشت/چهار کوجی؛ این نوع جاجیم بسیار رایج است و دارای نقش های کاشی کاری است.

شیشه درمه؛ دارای نقش هایی به شکل لوزی و در رنگ های متنوع است.

رندی جاجیم؛ این جاجیم دارای نقش های متنوعی مانند گل و پرنده است.

تولیدی جاجیم بافی ساده‌تر و رایج‌تر از گلیم است، جاجیم به طول 2.5 متر و عرض 2 متر معمولا توسط دو بافنده در کمتر از یک ماه بافته می شود. در عشایر جاجیم های خوبی بافته می شودکه ضخامتی بین 3 تا 4 میلی متر دارد، از این جاجیم ها برای تزئین استفاده می شود، جاجیم مانند گلیم روی دار افقی بافته می شود. با توجه به طرحی که بافنده در نظر دارد از نخ های رنگی برای بافت استفاده می شود. از ابزارهایی مانند شانه یا دفتین برای کوبیدن رج ها بر روی هم استفاده می شود. در شرکت ویرا سفر جاجیم های معمولی دارای مربع های روشن و تیره در رنگ های مختلف می باشند. نقوش راه راه، مربع، چهارخانه، زیگزاگ، ساده و… در تولیدی جاجیم به چشم می خورد.


برای خرید عمده تماس بگیرید 03136939999

 بافت جاجیم در بین عشایر

 در عشایر قشقایی جاجیم به صورت توری سوزنی (به نام رند) بافته می‌شود. و نقش‌های آن مانند گلیم است. در طوایف کشکولی و درشوری جاجیم بیشتر دیده می شود، جاجیم ها معمولاً  به صورت جفت یا بیشتر بافت می شود. یعنی جاجیم باریک به طول 5 متر و عرض 1.5 متر بافته می شود، سپس به 2 قسمت تقسیم می شود. این دو تکه از پهلو به هم دوخته می شوند. که اغلب به آن جاجیم های ضخیم می گویند. امروزه جاجیم ها به عرض 20 تا 30 سانتی متر بافته می شود. و عمدتاً پنج تکه از سی به هم دوخته می شود.

بیشتر بخوانید
تولیدی کیف جاجیمی

مواد لازم برای بافت جاجیم

پنبه به دلیل دوام بالا و عرضه فراوان معمولاً برای ججیم بافی استفاده می شود علاوه بر این، به دلیل این که شکل خود را در استفاده به خوبی حفظ می کند، سفیدی طبیعی خود را با افزایش سن دارد.  از آن جا که می توان آن را به رشته های ظریف و نازک پیچاند، معمولاً در مکان هایی بافته می شود تا جنبه های خاصی از طرح کلی را برجسته کند که عمدتاً ساخته می شود. پشم های حیوانات( بز، شتر یا اسب) کم استفاده می شود، اما تأثیر خوبی دارد.

گاهی اوقات از پر شتر که بسیار بادوام است، برای استحکام بیشتر جاجیم استفاده می شود. در حالی که برخی از عشایر از دم اسب یا یال برای ایجاد حاشیه یا منگوله های تزئینی استفاده می کنند. معمولا از پشم های بز برای بافتن چادرهای عشایری و پوشش کف استفاده می شد تا آن ها را قوی تر کند. در حالی که موی بز درشت تر از پشم است. و هنگامی که با پشم برای تولیدی جاجیم مخلوط می شود، درخشندگی ابریشمی به فرش می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *