وسایل سفر و کوهنوردی

وسایل سفر و کوهنوردی

وسایل سفر و کوهنوردی

آیا تا به حال کوهنوردی کرده اید؟ با وسایل سفر وکوهنوردی آشنایی دارید؟ کوهنوردی ورزش محبوب بسیاری از افراد است، ما در این مقاله قصد داریم شما را با وسایل و تجهیزات کوهنوردی آشنا کنیم تا در سفرهای خود بدون نگرانی از سفر خود لذت ببرید.

کوهنوردی چیست؟

کوهنوردی ورزشی است که در آن با استفاده از ابزار و وسایل ویژه از کوه بالا می‌روند یا تلاش برای بالا رفتن از کوه برای دست یافتن بر ارتفاعات و قلل{ قله ها } آن کوه می باشد. کوهنوردی بر خلاف بسیاری از ورزش ها قوانین ویژه ای ندارد و طبق قانون نیست. در کوهنوردی شما باید با وسایل سفر و کوهنوردی ویژه سفر کنید به این نکته توجه کنید، ورزش های بسیاری هستند که در ظاهر شباهت های زیادی به کوهنوردی دارند، اما در واقع ورزش های بسیار متفاوتی هستند یک نمونه از این ورزش ها صخره نوردی است.

خاستگاه های کوهنوردی

کوهنوردی برای مدت طولانی، اگر برای شما یک سرگرمی نباشد، به یک تمرین رایج تبدیل می شود. از اوایل سال 1336 مردم به عنوان یک سرگرمی از کوه ها بالا میرفته اند. به همین علت این سال را تولد و آغاز کوهنوردی به عنوان یک ورزش در نظر گرفته اند. در واقع به کوهنوردی باید به عنوان یک فلسفه مادام العمر نگاه کرد، تا یک سرگرمی. اگر می خواهید یک ورزش سبک بدون قوانین خاص انجام دهید.

کوهنوردی مناسب ترین ورزش محسوب می شود. چون برخلاف ورزش های شدید دیگر نه قوانین خاصی دارد و نه به افراد زیادی نیاز دارید تا ورزش کنید یا وسیله خاصی نمی خواهد. کوهنوردی یک فعالیت یکسان است با کوهنوردی، هر کوهی برای شما یک تجربه جدید است، چه برسد به زمانی که احساس موفقیت از فتح هر کوه جدید دارید.

وسایل سفر و کوهنوردی
وسایل سفر و کوهنوردی

کوهنوردی زمستانی

وسایل سفر و کوهنوردی، کوهنوردی های زمستانی یک فعالیت دشوارتر، پرمخاطره تر و بسیار سودمندتر می باشند. اکثر مردم در تابستان کوهنوردی را انتخاب می کنند، بنابراین مسیرها در زمستان کمتر شلوغ می شوند. این امر به ویژه در قله های محبوب که معروف می باشند می تواند مطلوب باشد.

 سختی اضافه شده باعث افزایش تصاعدی رضایت و حس موفقیت حاصل از یک صعود پیروز مندانه می شود. مزیت دیگر کوهنوردی در زمستان این است که شما می توانید کوهی را انتخاب کنید که در آن بتوانید یک تعطیلات اسکی برای یک تعطیلات کامل زمستانی داشته باشید. گروه‌ها برای کوهنوردی بسیار مهم هستند، در واقع کوهنوردی نه کار آسانی است و نه بدون خطر.

اگر چه برای کوهنوردی هیچ قانون رسمی جهانی وجود ندارد، اما زمانی که شما به خوبی آماده باشید و این فعالیت را دست کم نگیرید، کوهنوردی نیز به یک فعالیت و ورزش دلنشین برای شما تبدیل می شود.

وسایل سفر وکوهنوردی مورد نیاز شما بسته به کوه و مسیر انتخابی شما متفاوت خواهد بود، به عنوان مثال؛ در یک مسیر برفی ممکن است شما به یک سری وسایل نیاز داشته باشید، در حالی که در یک مسیر یخی شما امکان دارد به تبر یخی نیاز داشته باشید. خب شما برای این که سفر موفقیت آمیزی داشته باشید باید وسایل سفر و کوهنوردی را قبل از سفر فراهم کنید.

بیشتر بدانید

لوازم آشپزی برای سفر جاده ای

لیست لوازم سفر که برای هر فرد ضروری است

لوازم و تجهیزات ضروری سفر آفرود

وسایل ضروری برای سفر دخترانه

وسایل مورد نیاز سفر ساحلی 

وسایلی که برای سفر کوهنوردی لازم است عبارت اند از؛

وسایل سفر و کوهنوردی در راه تجهیزات(نقشه، قطب نما،منبع نور،طناب)

بیشتر بخوانید
لوازم مورد نیاز برای سفر به کربلا

تجهیزات پوشاک و کفش

تجهیزات پخت و پز و خوراکی

تجهیزات شخصی و بهداشتی

تجهیزات کمک های امدادی

تجهیزات الکترونیکی

کوله پشتی

میز مسافرتی

زیرانداز مسافرتی

شماره های سازمان های امداد و نجات

چادر برای خواب

و مابقی وسایل سفر و کوهنوردی و تجهیزات مورد نیاز که برای سفر ضروری می باشند، که در ادامه آورده شده است.

بهترین زمان برای کوهنوردی چه زمانی است؟

بهتر است قبل از این که برای سفر کوهنوردی آماده شوید. وسایل سفر و کوهنوردی آماده کنیم، وضعیت آب و هوا را بررسی کنید و سپس برای سفر برنامه ریزی کنید. بهترین زمان برای کوهنوردی معمولاً بهار، اوایل پاییز و تابستان می باشد. بهتر است به یاد داشته باشید که هنگام برنامه ریزی تاریخ، آب و هوا و… را بررسی کنید و وسایل سفر وکوهنوردی را مهیا کنید.

تجهیزات راه (نقشه، قطب نما، منبع نور، طناب)

قبل از کوهنوردی شما باید نحوه استفاده از قطب نماها را یاد بگیرید. قطب نماها مهم ترین وسایل سفر و کوهنوردی و پیدا کردن راه می باشند، در حال حاضر که همه از ابزارهای تکنولوژیکی، GPS  یا تلفن هوشمند که برنامه های ناوبری روی آن نصب شده، استفاده می کنند. این امکان وجود دارد که استفاده از یک قطب نمای قدیمی چندان به نظر شما مهم نباشد.

اما اگر شما هم از افرادی هستید که به سفرهای طبیعت گردی و کوهنوردی علاقمند هستید. بهتر است وسایل سفر و کوهنوردی و تجهیزات کامل را در اختیار داشته باشید، تا هنگام سفر با مشکلی مواجه نشوید. در این مورد باید استفاده از قطب نماها، نقشه ها، طناب ها و … را فراموش نکنید. قطب نما و نقشه یکی از وسایل سفر و کوهنوردی و تجهیزات راه هستند تا شما بتوانید راه را پیدا کنید. همچنین یکی از مهمترین وسایل سفر و کوهنوردی هستند که باید همراه داشته باشید.

کوله پشتی

کوله پشتی کوهنوردی یكی از وسایل مهم در سفرهای کوهنوردی می باشد، که کوهنوردان جهت حمل وسایل و لوازم ضروری سفر خود از آن استفاده می کنند. کوله پشتی های کوهنوردی باید دارای ویژگی هایی باشند که در طول سفر کوهنوردی بتوانید از آن به راحتی استفاده کنید. جنس كوله پشتی باید پارچه ای مقاوم در برابر سایش و پارگی، انعطاف پذیر و مقاوم در برابر نفوذ آب باشد. همچنین کوله پشتی کوهنوردی باید داری رنگ های خاصی مانند « قرمز، آبی، زرد» باشد که در محیط قرار گرفته از دور تشخیص داده شود و هم رنگ محیط نباشد.

بیشتر بخوانید
اصلی ترین وسیله ضروری سفر

کوله پشتی

تجهیزات پوشاک

لباس کوهنوردی را شما باید برطبق فصول سال که برای سفر کوهنوردی می روید انتخاب کنید در فصل تابستان باید لباس های راحتی و خنک بپوشید و در فصل زمستان باید لباس های گرم بپوشید. برای سفر های کوهنوردی شما باید حداقل دو دست لباس همراه خود داشته باشید.

کفش کتانی کوهنوردی

کفش های کوهنوردی در این سفر بسیار کاربردی می باشند. پس هنگام خرید کفش با دقت انتخاب کنید، انتخاب شما باعث می شود سفرهای کوهنوردی دشوار را نیز بتوانید با راحتی طی کنید شما باید در فصل زمستان از کفش های کتانی سبک،ضدآب،یخ شکن و کفش های گرم استفاده کنید. در تابستان نیز کفش های سبک، راحت، خنک و انعطاف پذیر استفاده کنید. کفش ها یکی از مهم ترین وسایل سفر وکوهنوردی هستند.

زیر انداز مسافرتی

وسایل سفر و کوهنوردی، هنگامی که شما برای یک سفر کوهنوردی آماده می شوید. زیر انداز مسافرتی هم یکی از لوازم مورد نیاز سفر کوهنوردی محسوب می شود. به ویژه زمانی که شما قصد سفر به طبیعت برای تفریح را دارید، زیرانداز مسافرتی را فراموش نکنید.

میز مسافرتی

میز های مسافرتی در سفرهای کوهنوردی که برخی از افراد برای ورزش و سرگرمی آخرهفته می روند کاربرد زیادی دارد. اگر از آن دسته از افراد هستید که به دنبال انواع میز تاشو کوچک می باشید که قابل حمل نقل و در عین حال از استحکام بالایی برخوردار باشند. پیشنهاد ما میزهای مسافرتی است که از جنس آلومینیوم‌ ضدزنگ و فایبرگلاس های مقاوم ساخته شده اند. کاربرد آن‌ها به دلیل حمل و نقل آسان در مسافرت‌ها زیاد می باشد.

میز مسافرتی

تجهیزات پخت و پز و خوراکی

یکی از بهترین تجربه های زندگی هر فردی قدم گذاشتن به دل طبیعت است. وسایل سفر و کوهنوردی نیز یکی از بهترین تجربه های زندگی هر فردی محسوب می شود، بسیاری از افراد ترجیح می دهند تعطیلات خود را به کوهنوردی رفته هم تفریح کنند و هم ورزش این افراد دوست دارند محیط خود را تغییر داده و به سفرهای کوهنوردی یک روزه یا دو روزه بروند.

اگر شما هم می خواهید برای سفرهای خود برنامه ریزی کنید، باید آمادگی لازم را داشته باشید و قبل از سفر وسایل سفر و کوهنوردی را نیز فراهم کنید، یکی از این آمادگی ها و همچنین لذت های سفر کوهنوردی پیشنهاد غذا در سفرهای کوهنوردی می باشد. برای تهیه غذا در سفرها باید وسایل مورد نیاز آشپزی در طبیعت را داشته باشید، در غیر این صورت بهتر است از غذاهای آماده مانند «کنسروها و غذاهای بسته بندی شده استفاده کنید»پس وسایل پخت پز را آماده کنید و همراه خود داشته باشید تا این گونه سفری لذت بخش داشته باشید.

تجهیزات شخصی و بهداشتی

وسایل سفر و کوهنوردی، شما برای تمام سفرهای خود باید وسایل شخصی و بهداشتی را همراه خود ببرید. چرا که در حین سفرهای کوهنوردی به این وسایل احتیاج پیدا خواهید کرد، این وسایل شخصی عبارت انداز:  مسواک مسافرتی، حوله، شانه، ناخن گیر، خمیردندان، وسایل آرایشی،نخ دندان، لیف، صابون و…» این وسایل شخصی و بهداشتی را در تمام سفرها حتی سفرهای کوهنوردی یک یا دو روزه همراه خود داشته باشید مطمئنن به آن نیاز پیدا خواهید کرد. چرا که این وسایل را هیچ وقت نمی تواند در اختیار دیگران قرار دهید یا از دیگران وسایل شخصی شان را قرض کنید.

بیشتر بخوانید
وسایل مورد نیاز سفر با هواپیما

تجهیزات شخصی و بهداشتی

وسایل سفر و کوهنوردی، شما برای تمام سفرهای خود باید وسایل شخصی و بهداشتی را همراه خود داشته باشید. در حین سفر به این وسایل احتیاج پیدا خواهید کرد، وسایل ضروری سفر کدام اند و وسایل شخصی سفر عبارت انداز:  مسواک مسافرتی، حوله، شانه، ناخن گیر، خمیردندان، وسایل آرایشی،نخ دندان، لیف، صابون و غیره …» این وسایل شخصی و بهداشتی را در تمام سفرها حتی سفرهای کوهنوردی یک یا دو روزه همراه خود داشته باشید، مطمئنن به آن نیاز پیدا خواهید کرد. چرا که این وسایل هیچ وقت نمی توانید در اختیار دیگران قرار دهید یا از دیگران وسایل شخصی شان را قرض کنید.

تجهیزات کمک های اولیه

کمک های اولیه برای سفرهای کوهنوردی بسیار مهم و کاربردی است در وسایل سفر و کوهنوردی سعی کنید جعبه کمک های اولیه را همراه داشته باشید. چند مورد از وسایل جعبه کمک های اولیه مانند چسب زخم، دستمال الکلی و مسکن ها را در هر صورت بسته بندی کنید. چیزی بدتر از این نیست که یک خراش خونی یا سردرد موجب شود که شما نتوانید از سفر خودتان لذت ببرید.

وسایل الکترونیکی

وسایل سفر و کوهنوردی، در سفرهای امروزی وسایل الکترونیکی کاربرد فراوانی دارند شما با استفاده از تلفن همراه می توانید اگر مایل بودید عکاسی کنید بدون نیاز به دوربین عکاسی، شما می توانید از دوربین تلفن همراه خود استفاده کنید. تلفن همراه شما نیز برای تماس با سازمان های امداد نجات و نقشه راه، قطب نما، و موسیقی نیز قابل استفاده می باشد. شما باید قبل از سفر وسایل سفر و کوهنوردی الکترونیکی را شارژر کنید تا هنگام سفر شارژ کامل داشته باشند و بتوانید از آن ها استفاده کنید و مشکلی در حین سفر پیش نیاید.

جمع بندی

کوهنوردی همانطور که یک ورزش سبک می باشد و تمام افراد چه برای سرگرمی چه برای ورزش می توانند کوهنوردی را انجام دهند. علاوه بر این خطراتی را نیز به دنبال دارد. خطر افتادن اشیاء و یا سقوط خود کوهنورد نیز از خطرات این ورزش می باشد. هنگامی که از طناب ها استفاده می کنید بهتر است دقت کنید طناب ها را روی سنگ های شل گیر ندهید و با احتیاط عمل کنید. امیدواریم سفر کوهنوردی خوبی داشته باشید و از سفر خود نهایت لذت را ببرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *