راهنمای سفر به شهر بم

راهنمای سفر به شهر بم

راهنمای سفر به شهر بم،آیا میدانید برای لذت بیشتر از سفر و آشنای بیشتر برای هر استان یک راهنمای سفر وجود دارد؟ شما افرادی عزم سفر به شهر بم کرده اید در رابطه با راهنمای سفر به شهر کرمان چه می دانید؟ سوغات و صنایع دستی بم چیست؟ در رابطه با جاذبه های تاریخی آن چطور؟ بم به عنوان یکی از شهرهای تاریخی و کویری بسیار زیبای ایران است: برای سفر به آن بد نیست لوازم ضروری به همراه خود داشته باشید. ویرا سفر یک شرکت معتبر تامین کننده لوازم سفر در کشور است که سابقه طولانی دارد. این مجموعه در ادامه توضیحات کامل تری را در اختیار شما عزیزان قرار می دهد.

راهنمای سفر به شهر بم

کرمان به عنوان یکی از استانهای بسیار تاریخی و قدیمی ایران است. در واقع کرمان را با نام پهناور ترین شهر کشور نیز می شناسد که یک شهر کویری با آثار تاریخی زیادی می باشد. این شهر پر جمعیت قدمت بسیار زیادی دارد و در قسمت جنوب شرقی کشور میباشد. البته کرمان در دوره قبل از اسلام با نام بوتیا شناخته می شد که کم کم در دوره های مختلف با نام های متفاوت تا اینکه امروزه با نام کرمان شهرت دارد. در بسیاری از کتابها نیز ذکر شده که در تاریخ عرب و یهود کرمان به عنوان فرزند هیتال از نبیره های حضرت نوح است. قدمت کرمان به هزاره چهارم قبل از میلاد مسیح باز می گردد و به همین سبب جزو قدیمی ترین استان های کرمان ایران با بافت بسیار کهن و تاریخی میباشد. قبل از سفر به شهر بم ابتدا بایستی در رابطه با آن اطلاعاتی کسب کنید.

این اطلاعات در رابطه با تاریخ، جغرافیا، آب و هوا، جاذبه‌های تاریخی و همچنین مکان های اقامتی آن است. اما آشنایی با سوغات و صنایع دستی کرمان نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. بد نیست بدانید کرمان در طول تاریخ دچار تخریب و مرمت های بسیار زیادی شده اما تلخ ترین حادثه زلزله ای بود که بسیاری از آثار و بافت های کهن آن را به ویرانی سپرد. در واقع گنجینه های تاریخی و فرهنگی بسیار زیادی نظیر ارگ بم در این استان بودند که پس از آن زلزله مهیب ویران شدند. سفر به دل کویر کشور قطعاً سختی ها اما شیرینی های خود را دارد. قطعا کرمان نیز دارای امکانات تفریحی و رفاهی بسیار زیادی می باشد که شما می توانید از تک تک آنها نهایت استفاده و لذت را ببرید. اما برای سفر به شهر بم حتماً به همراه داشتن لوازم ضروری را مهم تلقی کنید.

جاذبه های زیبای تاریخی کرمان

برای سفر به کرمان آشنایی با جاذبه های تاریخی و طبیعی آن اهمیت بسیار زیادی دارد. اما اگر اهل تاریخ و ماجراجویی هستید حتما از مجموعه گنجعلی ها دیدن کنید. این مجموعه درست در وسط شهر کرمان قرار دارد. مجموعه گنجعلی خان شامل یک پلان مستطیل شکلی می‌شود که مربوط به یکی از حاکمان کرمان است. این مجموعه شامل مسجد، بازار، میدان، ضرابخانه، حمام، آب انبار، مدرسه، کاروانسرا و غیره گنجعلیخان می‌شود. معماری بسیار زیبا و باشکوه این مجموعه و همچنین آثار کشف شده از آن مربوط به دوران صفوی هستند. موزه این مجموعه که موزه مردم شناسی است امروزه میزبان مسافران زیادی می باشد.

 • حمام وکیل از دیگر زیباییهای کرمان است که قدمت این حمام به سال ۱۲۸۰ بازمی‌گردد. این بنا معماری بسیار باشکوهی دارد: در واقع معماری این حمام تلفیقی از معماری سنتی و زیبای دوران زندیه و قاجار می‌شود. این حمام خود از دو قسمت رخت کن و گرمخانه تشکیل شده که امروزه از آن به عنوان چای خانه سنتی استفاده می‌کنند. در واقع انواع غذاهای محلی و نوشیدنی های کرمان را می توانید در قسمت چایخانه این حمام بنوشید.
بیشتر بخوانید
راهنما ی سفر به رشت

 • اگر قصد سفر به کرمان داری حتما گنبد جبلیه را نیز ببینید. این گنبد به عنوان زیباترین بنای تاریخی سنگی به جای مانده از دوران ساسانیان می باشد. در واقع این گنبد در نزدیکی پارک پردیسان است که به صورت هشت ضلعی آن را طراحی کرده اند. این گنبد هشت ضلعی با وجود حوادث بسیار زیادی که در زمان ساسانیان تا به حال رخ داده هنوز هم استقامت دارد. در واقع این گنبد امروزه به عنوان موزه سنگ کرمان استفاده می شود. بافت قدیمی و مقاومت بالای این بافت در برابر تمامی شرایط امروزه به عنوان زیباترین شاهکار های معماری دوران ساسانی است. در واقع این گنبد را با مهندسی بسیار دقیق و بی عیب و نقصی ساختند.

بیشتر بدانید

راهنمای سفر به شهر میبد

لوازم ضروری سفر به مارگون

اصلی ترین وسیله ضروری سفر

راهنمای سفر به شوش

سفر به آبشار شیرآباد

لوازم ضروری سفر به شهر بم

بم به عنوان یکی از شهرهای تاریخی اما کویری بسیار زیبای کشور است‌ بسیاری از افراد از مناطق کویری تصور خوبی ندارند. شاید از نظر آنها کویری بودن یک خصلت بد است که از آن فرار می‌کنند: اما بد نیست بدانید در دل همین کویر هزاران حادثه تلخ و شیری به خواب رفته اند. برای سفر به شهر بم قطعاً دوست دارید با تمامی سوغاتی ها و صنایع دستی آن آشنا شوید. همچنین توصیه میشود با جاذبه های زیبا و بی نظیر آن نیز شناخت پیدا کنید. اما نکته مهم خرید لوازم ضروری سفر به شهر بم می باشد‌. برای خرید بهترین لوازم ضروری سفر ویرا سفر یک شرکت معتبر یا قابل اعتماد است که می توانید با اطمینان کافی محصولات مورد نیاز خود را از آن تهیه کنید. تمامی محصولات این مجموعه دارای کیفیت عالی هستند. همچنین با فروش آنلاین دسترسی واسطه ها را کوتاه کرده و به قیمت های مقرون به صرفه این مجموعه نیز دسترسی دارید.

بهترین لوازم مناسب سفر به شهر بم

 • صندلی تاشو شامل لوازمی است که برای سفر مورد نیاز هستند. پس از گشت و گذار زیاد در منطقه کویری بم زمانی که احساس خستگی می کنید می توانید از این صندلی ها استفاده نمایید. صندلی های تاشو همان صندلی های سفری هستند که در مدل، جنس، طرح و حتی برندهای زیادی در بازار وجود دارند.

 • زیرانداز مسافرتی بهترین وسیله ای است که ما برای نشستن می توانیم از آن استفاده کنیم. زمانی که دوست دارید در طبیعت زیبای بم استراحت کنید می توانید از این زیرانداز ها استفاده نمایید‌. زیرانداز های مسافرتی بیشتر در جنس های جاجیمی و حصیری مورد توجه قرار دارند: چرا که این دو جنس هم سبک هستند و هم مقاومت بالایی در برابر رطوبت نشان می‌دهند. قطعاً که سبک بودن، ضد آب بودن و مقاوم بودن مهمترین پارامترهایی است که باید به آنها توجه کرد‌.
بیشتر بخوانید
سفر به روستای برغان

 

 • میز تاشو بهترین وسیله ای است که در سفر نیاز میشود. این میزها را در تنوع بسیار زیادی می توان از ویرا سفر تهیه نمود. این مجموعه انواع و اقسام میزهای تاشوی سفری را در اختیار شما عزیزان قرار می دهد.

 

سوغاتی های خوشمزه بم

همه ما برای سفر به هر منطقه دوست داریم از سوغات خوشمزه و صنایع دستی دوست داشتنی آنها خریداری کنیم. برای سفر به کرمان نیز قبل از هر چیزی بایستی با سوغات آن آشنا شوید. شهر زیبای کویری کرمان دارای سوغاتی های بسیار زیادی می باشد. در واقع در بسیاری از مناطق آن نظیر بازارهای سنتی و قدیمی کرمان می‌توانید این سوغاتی ها و صنایع دستی را تهیه کنید.

 • از مشهور ترین سوغات کرمان می توان به قاووت آن اشاره کرد. قاووت یک نوع شیرینی است که مردم کرمان برای پذیرایی و در مراسم‌های مختلف از آن استفاده می کنند. این شیرینی از مغز جو، گندم، گیاهان دارویی و حتی کنجد می باشد. در واقع تمامی این مواد با یکدیگر آسیاب شده و در نتیجه آن را با نام قاووت مصرف می‌کنند. این نوع ماده غذایی سنتی در واقع مخلوطی از چند ماده گیاهی است که پس از بو دادن و ترکیب با شکر تهیه می‌شود. در واقع بیشتر برای خانم هایی که تازه زایمان کرده اند از این ماده برای تقویت بدن آنها استفاده خواهد شد.

 • بم جدا از اینکه با نام ارگ آن شهرت دارد ما آن را با نام خرمای مضافتی نیز میشناسیم. بم را شهر خرما نیز می شناسند. خرمای مضافتی به عنوان یکی از خوشمزه ترین و پرطرفدارترین گونه های خرما است که در این شهر کشت می شود. گونه‌های مختلف دیگری از خرما نیز در بم وجود دارند: اما خرمای مضافتی به عنوان بی‌نظیرترین خرماهایی است که برای وسایل مختلف از آن استفاده می کنند. به طور کلی رطب مضافتی بم را می‌توان به عنوان مشهورترین خرماهای جهان برشمرد که حتی سالانه به کشورهای دیگر صادر می شود. بیشتر افرادی که سفر به شهر بم را انتخاب می‌کنند از خرمای مضافتی آن به عنوان سوغاتی به همراه خود می آورند.

بم و سوغات بی نظیر آن

 • کماچ سهن یکی دیگر از خوشمزه ترین سوغاتی های کرمان می باشد. در واقع کماج قدمت بسیار زیادی دارد و به عنوان قدیمی ترین سوغاتی کرمان شناخته می شود. مواد ساخت این کماج شامل جوانه گندم، گردو، دارچین و زیره است: اما برای تزیین آن نیز از پودر پسته؛ کنجد و گردو استفاده می کنند. اگرچه کماچ خود یک نوع شیرینی خوشمزه است اما به دلیل ترکیبات مفید آن دارای خواص بسیار زیادی می‌باشد. این کماچ‌ها امروزه به صورت بسته بندی های بسیار زیبایی در مراکز فروش مختلف کرمان توزیع می شوند.
 • اگر به دنبال خوشمزه ترین سوغاتی کرمان هستید می توان به قطاب آن اشاره کرد. اگرچه قطاب به عنوان یکی از شیرینی های بسیار خوشمزه اکثر شهرهای کشور میباشد اما در کرمان نیز قدمت و شهرت بسیار زیادی دارد. برای تهیه قطاب از پسته، گردو، بادام و خاک قند استفاده می شود. البته قطاب‌های یزد در نوع یزدی اما قطاب های کرمانی نیز در نوع کرمانی شهرت دارند.
بیشتر بخوانید
سفر به روستای ماخونیک

 

 • کلمپه از سوغاتی های دیگر بم می باشد. واقع شامل یک نوع کلوچه می‌شود که از مغز گردو، پسته ،گلاب، هل، دارچین و حتی خرما برای تهیه آن استفاده می کنند. همچنین از پودر پسته و کنجد برای تزیین آن استفاده می شود. این کلوچه بسیار خوشمزه و لذیذ است و جزء پرفروش ترین سوغاتی های کرمان از آن یاد می کنند.
 • قطعاً با خواص بسیار زیاد زیره آشنا هستید. در واقع یک نوع دانه سیاه رنگ ریزی است که جزو سوغاتی های کشاورزی کرمان شناخته می‌شود. سطح کیفیت زیره کرمان در جهان نظیر ندارد. برای اکثر شیرینی های سنتی از زیره استفاده می شود. همچنین کماج های محلی که اکثر مناطق کشور،، برای تزیین آنها از این زیره استفاده می کنند.

صنایع دستی کرمان

قالی به عنوان یکی از صنایع دستی اصلی کرمان شناخته می شود. قالی های کرمان را می توانید با طرح های بی نظیر و رنگبندی متنوع در بازار این شهر تهیه کنید. در واقع قالی های کرمان در هیچ جای دنیا نظیر ندارند: چرا که هم از نظر بافت عالی هستند و هم از نظر طرح و رنگ بندی مورد توجه قرار می گیرند. به ویژه اینکه قالی های دستبافت این منطقه اگرچه قیمت بالایی دارند اما جزو شاهکارهای بی نظیر آن خواهند بود. تاروپود قالی های کرمان با مقاومت و اما ظرافت بی نظیری در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. این تار و پود ترکیبی از رنگ های شاد و طرح های خارق العاده هستند که چشم ها را نوازش می دهند. البته قالی های این منطقه را می توانید در اندازه های مختلف متناسب با میزان هزینه خود تهیه کنید. اما اگر قصد خرید یک صنایع دستی شاهکار هنرمندان کرمانی را دارید قالی های آن انتخاب بهتری هستند.

 • پته دوزی از دیگر صنایع دستی پر فروش کرمان است:، در واقع این صنایع دستی با نخ و سوزن انجام می‌شود. این محصول بسیار پرطرفدار است و از نوعی نخ ابریشم برای این جنس پارچه ها استفاده می کنند که زیبایی و ظرافت شگفت انگیزی دارد.

 

 • برای سفر به کرمان اگر قصد دارید از صنایع دستی باشکوه آن دیدن کنید یا بخرید به گلیم می توان اشاره کرد. اگرچه گلیم ها جزو سوغاتی های گران قیمت کرمان شناخته می‌شوند اما جزو بی‌نظیرترین صنایع دستی مردم این منطقه نیز هستند. البته گلیم ها نیز با بافت های متنوعی می‌باشند. گلیم شیریکی پیچ به عنوان پرفروش ترین، زیباترین و بی نظیرترین گلیم های آن است. این نوع گلیم ها زیبایی خاصی دارند اما در عوض مقاوم هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *