راهنمای سفر به اورامان

راهنمای سفر به اورامان

اورامان در قسمت غرب ایران قرار دارد که به دو قسمت کوچک و بزرگ تقسیم شده، بخش کوچک آن در حلبچه عراق و بخش بزرگتر هم در کرمانشاه، کردستان قرار دارد این شهر یک منطقه تاریخی پر از روستاهای کوچک و بزرگ است که بسیار تماشایی و به سه بخش هورامان تخت ، ژاورو و لهون تقسیم شده است که  در سال ۱۴۰۰، ثبت جهانی شده است. در ادامه مقاله شما را با شهر زیبای اورامان و وسایل ضروری که به همراه داشته باشید آشنا می کنیم پس لحظات گرانبهای تان را در اختیار ما قرار داده تا باز راز و رمز های این شهر آشنا شوید.

راهنمای سفر به اورامان

این شهر جزئی از قدیمی ترین محل سکونت در غرب ایران به شمار می رود که مردم آن در هشت هزار سال قبل میلادی در این منطقه که به نام کرت  معروف بوده زندگی می کردند. مردم آن به دامداری مشغول و کوچ نشین بودند که بعد از حدود هزاره دوم قبل از میلاد یکجانشین شدند اولین شهری که در این منطقه بنا شده است به نام اءتوور است که آشوری ها بعد از ۳ هزار سال آن را آتش زدند این منطقه نزدیک به پاوه می باشد.

 این شهر قدیمی و کهن جز مناطق کوهستانی به شما رفته که چشمه و چراگاه های متعددی دارد مردمانی این منطقه به باغداری و دامداری مشغول هستند از نظر پوشش گیاهی میتوان گفت دارای گیاه های متنوع، جنگل های سرسبزی از درخت های پسته وحشی، بلوط، گردو و … است.

 مردمان این منطقه برای وسیله گرمایش آنها هیزم است که از درختان و جنگل های اطراف چوب و هیزم را تهیه می کنند. گیاهانی که در اورامان یافت می شود می توان ریواس، کنگر و ترشکه نام برد.

 مردم هورامان به زبان هورامی سخن گفته که چند زیر شاخه دارد زیر شاخه هایی مانند پاوه ای، بیسارانی، شیخانی و تختی است اگر میخواهید معنی اورامان را بدانید این کلمه به چند معنای مختلف تقسیم شده است می توان به چند نمونه آنها مانند بیرون آمدن از دل زمین و سرپا ایستادن، به جای بلند و آرام و نیروبخش و برخی دیگر قلعه مستحکمی از حصار می خوانند.

 از نظر معماری این شهر می توان گفت خانه های آنها به صورت خشت چین و سنگ است که به صورت پلکانی روی هم قرار گرفته اند خانه های پلکانی که طبقه همکف آن برای نگهداری گله و انبار و طبقات بالاتر برای سکونت در نظر گرفته اند. با دیدن خانه های ای منطقه شما را یاد شهر ماسوله ی گیلان می‌اندازد که ارتباط مستقیمی بین معماری این دو شهر وجود دارد چرا که هر دو بر فراز کوه قرار دارند.

لوازم ضروری سفر به اورامان

سفر به اورامان نیاز به یک چمدان پر بار و وسایل مسافرتی است که در طول سفر به آن احتیاج دارید علاوه بر همراه داشتن وسایل شخصی، الکترونیکی و بهداشتی نیازاست لوازم سفری همچون صندلی قابل حمل، زیرانداز جاجیمی و میز تاشو مسافرتی همراه داشته باشید.

صندلی قابل حمل: صندلی قابل حمل جز مهمترین تجهیزات سفری به شمار می‌رود که بسیار کاربردی و برای نشستن و ریلکس کردن استفاده میشود. این صندلی بسیار سبک و حمل راحتی دارد چرا که به راحتی جمع و باز میشود که می توانید در کمترین فضا قرار داده و در تمام مسافرت های خود همراه داشته باشید.

 صندلی های قابل حمل برای کسانی که مشکل کمر و زانو درد دارند بسیار مناسب و راحتی آنها را تضمین می کند این محصول در اندازه های گوناگون با مدل های مختلف تولید و در بازار عرضه می شود که طبق سلیقه و نیاز خود می توانید از این محصول تهیه کنید.

بیشتر بخوانید
راهنمای سفر به سنندج

 جنس هایی که در این محصول استفاده شده میتوان پلی استر، برزنت، نایلون و چرم  نام برد که تمامی این جنس ها قابل شستشو و انعطاف پذیر هستند. جنس پایه های این صندلی از فلز هایی همچون آلومینیوم و چوب می باشد اما جنس های آلومینیوم بسیار مناسب و وزن سبک تری نسبت به محصولات ای دیگر دارد علاوه بر وزن سبک آن خاصیت ضد زنگ و ضد خوردگی دارد که می توانید در تمامی شرایط آب و هوایی از آن استفاده کنید.

زیر انداز جاجیمی: برای داشتن یک سفر راحت می توانید زیراندازهای جاجیمی تهیه کنید چرا که این محصول در طول سفر می‌تواند به کمک شما آمده و راحتی شما را دو چندان کند زیرانداز های جاجیمی پوششی همانند فرش است که نشستن و استراحت کردن راحتی را در اختیار شما قرار می دهد این محصول در اندازه، طرح و جنس های مختلفی تولید می شود که بر اساس تعداد نفرات و نوع سفر می توانید از این محصول استفاده کنید. مثلاً  اورامان که یک شهر کوهستانی و پر بارش است بهتر است از زیرانداز های جاجیمی ضد آب استفاده کنید زیرا در محیط های مرطوب، خیس استفاده کرده و بدون هیچ نگرانی بر روی هر سطحی بنشینید. خاصیت انعطاف پذیری که دارد به راحتی بر روی هر سطحی که پر از ناهمواری است میتوان نشست.

طرح و رنگ های مختلف آن، مناسب برای گردش های خانوادگی، مسافرت، کوهنوردی، صخره نوردی می‌باشد چرا که رنگ های مختلف و نقش و نگار های زیبا باعث شده روحیه شما شاداب و مناسب طبیعت گردی است.

 در هنگام بروز آلودگی و کثیف شدن اصلاً نگران نباشید، زیرانداز های جاجیم قابل شستشو است و می توانید به راحتی آن را شستشو داده و دوباره استفاده کنید.

 از نظر نگهداری و جمع آوری، بسیار ساده است. این محصول دارای کیف های مخصوص حمل و یا گیره هایی بر روی بدنه آن وجود دارد که به راحتی جمع آوری و مهار می شود. زیرانداز ها بسیار سبک و فضای بسیار کمی را اشغال می کند پس نگران حجم آن نباشید و در سفرهای خود این زیر انداز را به همراه ببرید.

میز تاشو مسافرتی: یکی دیگر از محصولات سفری که در طول مسافرت کارایی دارد می توان میز تاشو نام برد این محصول بسیار کاربردی که در طرح، اندازه و سایز های مختلف تولید می شود میزهای تاشو به راحتی قابل استفاده و در صورت عدم نیاز می توان به راحتی جمع آوری و در فضای بسیار کمی قرار داد.

 میز تاشو مسافرتی میتواند در محل هایی که نشستن بر روی زمین امکان پذیر نمی باشد به کمک شما آمده و صرف غذا را به سهولت برساند که در جنس های مختلف آلومینیوم، چوبی و … تولید می‌شود اما محصولات آلومینیومی آن بسیار مناسب و در تمامی شرایط آب و هوایی کاربرد دارد پایه های آلومینیومی وزن محصول را به طور چشمگیری کاهش داده و سبک است جابجایی این میز بسیار ساده و بعد از جمع شدن به اندازه یک کیف سامسونگ فضا را اشغال میکند.

آداب و رسوم شهر اورامان

هر شهری برای زنده نگه داشتن آداب و رسوم و آیین و سنت قدیمی و کهن شهر خود دارای رسوماتی هستند که مردمان محلی آن شهر این رسومات را زنده نگه میدارند. شهر اورامان نیز دارای رسومات خاصی است که تمامی مردم این شهر از آن پیروی می کنند.

بیشتر بخوانید
راهنمای سفر به چالوس

یکی از مراسم های مهم شهر اورامان پیر شالیار است این آیین جز جاذبه های دیدنی اورامان به شمار می رود که مردم لباس های کردی خاص خود را پوشیده و توسط موسیقی های عرفانی که پخش میشود می رقصند در این جشن آش می پزند و به دید و بازدید می پردازند که هر سال این مراسم را برگزار میکنند. آداب و رسوم این شهر در این جشن ها پیداست که بعضی از آنها معتقدند که این جشن ها از قدیم بوده و در اسلام از اهمیت ویژه برخوردار بوده است.

 در این مراسم که روز چهارشنبه شروع می‌شود و تا ۳روز نیز ادامه دارد در این جشن گردو هایی برای اهالی مردم اورامان میفرستند که گردو ها در باغ پیرشالیار چیده شده است. در روز اولین جشن، دامدارانی که نذری دارند نذر را در جلوی خانه پیر شالیار آورده و ذبح میکنند بخشی از گوشت را برای غذای مراسم و بخش دیگر را در بین مردم پخش می کنند بعد از ظهر همان روز مراسم دف و نوازندگی شروع می‌شود که اهالی این منطقه دست در دست زنجیر شده و با صدای نوازندگی پایکوبی می کنند این رقص بسیار خاص و عرفانی می باشد. در هنگام  رقصیدن برخی از آنها نام الله را زمزمه می کنند.

غذایی که در این مراسم پخته می شود آش جو می باشد که  قدمت ۹۵۰ ساله دارد و بعد از خوردن غذا باقی مانده آن را به عنوان تبرک به خانه هایشان می برند. این مراسم در روز اول و دوم تا عصر برگزار می‌شود اما در روز آخر تا شب ادامه دارد که مردم تا شب به رقص ادامه و در خانه پیر شالیار می گذرانند در شب آخر سخنرانی کرده و قصیده می خوانند.

 در آخر جشن نیز مراسم دعا و به مراسم پایان میدهند در این سه روز تمام کارها تعطیل و فقط به شادی ادامه می دهند.

جاذبه های گردشگری شهر اورامان

شهر اورامان به دلیل موقعیت جغرافیایی دارای جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی بسیار زیبایی است که می‌تواند سفر شما را جذاب و منحصر به فرد کند.

یکی از زیباترین جاهای دیدنی اورامان می توان دریاچه آن را نام برد که در سرو آباد قرار دارد این دریاچه در بالاترین قسمت این شهر قرار گرفته و بسیار تماشایی است اگر شما به کوهنوردی و طبیعت گردی علاقه دارید حتما به این دریاچه سفر کنید اما قبل از سفر باید هواشناسی را چک کنید چرا که در این منطقه بارندگی زیاد است. این مکان به دلیل تخت بودن بسیار مناسب و امکانات خوبی دارد.

 یکی دیگر از جاهای دیدنی اورامان میتوان قلعه آن را نام برد که در بالای کوهی قرار دارد برخی از مردم محلی این شهر می گویند این قلعه برای حفاظت از مردم ساخته شده، برخی دیگر معتقدند به دلیل ساخت آن بر فراز کوه ها احتمال حمله به منطقه کمتر بوده  که این قلعه را ساخته اند. اما این قلعه نظامی نبوده و بیشتر جنبه تعیین مسیر و راهنمایی را دارد.

یکی از زیباترین و جذاب ترین جاذبه های دیدنی این شهر پل گاران که نام دیگر آن پل کردلان است، می‌توان اشاره کرد این پل در ۱۰ کیلومتری شمال شرقی مریوان قرار دارد که از سنگ های تراشیده آجر و ساروج ساخته شده است این پل بسیار اهمیت تاریخی و قدمت آن به دوره ساسانیان برمیگردد که در دوره صفویان بازسازی و مرمت شده است.

بیشتر بخوانید
لیست لوازم مورد نیاز طبیعت گردی و کمپینگ

 یکی از اماکن تاریخی این شرح می توان مسجد جامع اورامان نام برد که از چوب و سنگ ساخته شده است و معماری آن به صورت سنتی و بسیار جذاب می باشد در این مسجد طلبه های علوم دینی تدریس می کنند همچنین مقبره پیر شالیار در این مسجد قرار دارد.

 در اطراف اورامان می توان به رودخانه سیروان اشاره کرد که مهم ترین و معروف ترین رود این منطقه به شمار رفته که به دو بخش غربی و شمالی تقسیم می کند رود سیروان از آبهای زراب و مریوان سرچشمه می گیرد و تا استان کرمانشاه جاری میشود که از به هم پیوستن رودهای قشلاق و گاوه رود به وجود آمده است. مسیر این رود بسیار طولانی و پر پیچ و خم است با تماشای رود سیروان می توان تجربه کاملاً متفاوت و جذابی در اختیار شما قرار می دهد.

لیله نام دیگر رودی که در زبان کوردی به آن رودخانه گل آلود معروف است، در ۵۰ کیلومتری از دامنه کوههای دهستان دولت‌آباد و بند گاز سرچشمه می گیرد و به سیروان ریخته که در راه عراق قرار دارد.

یکی از مناطق های زیبا و حیرت انگیز اورامان چشمه بل می‌توان اشاره کرد که از کوه‌های شاهو و کرمانشاه سرچشمه می گیرد که جز پرآب ترین چشمه های منطقه غرب ایران به شمار می رود نام این چشمه از خدای بابلیان گرفته چرا که اسم خدای بابلیان بل بوده است که بسیار اهمیت فرهنگی و تاریخی دارد

 در اطراف اورامان بزرگترین غار قوری قلعه از زبان کردی  بیشینه آن به ۶۵ میلیون سال قبل میرسد. در این غار سنگ نوشته‌های باستانی وجود دارد که گذشتگان را به صورت یک نمایش نشان می دهد. حتماً به این غار سفر کرده و تاریخ گذشتگان را مشاهده کنید.

 گردنه ژالانه که در جنوب غرب سرو آباد قرار دارد جزو زیباترین  گردنه اورامان به شمار میرود این گردنه همیشه پوشیده از برف و برخی مواقع با بارش برف سنگین عمق آن به چند متر می رسد، این گردنه با بارش سنگین گاهی اوقات با بهمن مسیر مسدود می شود. برای دیدن این گردنه بهتر است در فصل های بهار و تابستان سفر کنید تا زیبایی های آن را مشاهده کنید.

سخن پایانی

در این مقاله شما را با شهر کهن و تاریخی اورامان آشنا کردیم امیدوارم با اطلاعاتی که در اختیار شما قرار دادیم یک سفر بی نظیر و کاملا متفاوت داشته باشید همچنین با داشتن محصولات سفری، سفر خود را در رفاه کامل بگذرانید.

محصولات سفری که بیان کردیم بسیار مناسب و کاربردی می‌باشد که در طول مسیر و در اقامت می توان از آنها استفاده و بهره برد اما برای داشتن این محصولات نیاز است از یک شرکت معتبر خرید کنید زیرا محصولات مشابه با برند های مختلفی در بازار عرضه می شود که نمی توان به تمامی آنها اعتماد کرد شرکت ویرا آراد  گروپ  با سابقه درخشان و محصولات باکیفیت که جزو بهترین تامین کننده لوازم سفری به شما می رود، این وسایل ضروری را در اختیار شما قرار می دهد. این لوازم ضروری سفر دارای کیفیت بالا و طول عمر بیشتری نسبت و محصولات دیگر دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X