سفر به روستای حسنلو

سفر به روستای حسنلو

راهنمای سفر به روستای حسنلو

از آن جایی که برخی خانواده های ایرانی برای سفر های تابستانی خود یا تعطیلات نوروزی سفر به روستای حسنلو را انتخاب می کنند، در این قسمت می خواهیم به شرح بیشتر این منطقه گردشگری و لوازم ضروری سفر به آن بپردازیم.

روستای حسنلو یکی از روستا های تاریخی شهرستان نقده در آذربایجان غربی است که در 84 کیلومتری شهر ارومیه واقع شده است. این روستا طبیعت سرسبزی دارد و زبان اهالی آن ترکی آذری است. یکی از جاذبه های گردشگری که در سفر به روستای حسنلو باید از آن دیدن کنید، تپه تاریخی حسنلو است. قدمت این تپه به چند هزار سال قبل می رسد و نشان از تاریخ غنی این روستا دارد.

تپه حسنلو به شکل دایره ای به قطر 280 متر است که در میان روستای حسنلو و امین لو واقع شده و تپه های زیادی در اطراف آن قرار گرفته است. می ‌توان گفت در اطراف این تپه، به ‌‌طور تقریبی ۱۴ تپه باستانی شناسایی شده‌ است که خبر از آبادانی و رشد فرهنگی انسان ‌های کهن این ناحیه می دهد.

علاوه بر آن وجود تپه‌ های باستانی متعدد در این ناحیه نشان می ‌دهد که اقوام ساکن در تپه حسنلو با اقوام ساکن در تپه ‌های اطراف از یک تیره بوده اند و با هم رابطه و داد و ستد داشته‌ اند.

ساکنان اولیه این تپه حسنلو قوم مناعی یا مانائی بوده‌ اند که تمدن وسیع و درخشانی را به یادگار گذاشته ‌اند. از اشیای کشف شده در این تپه پیدا است که آثار مفرغی آن ‌ها قابل مقایسه با آثار مفرغی لرستان و قوم کاسی بوده است و شاید بین این دو قوم ارتباطی وجود داشته است.

با حفاری‌ هایی که در این روستا قبل از انقلاب انجام شد، آثاری از جمله اتاق‌ های متعدد، سالن‌ ها و دیوار دفاعی قلعه نظامی کشف شد.

دیدنی های سفر به روستای حسنلو

در سفر به روستای حسنلو یک موزه با ۱۲۵ اثر باستانی کشف شده، اقامتگاه بوم گردی، تالاب بین ‌المللی با مساحت ۴۰۰ هکتار و سد خاکی حسنلو را می توانید مشاهده کنید. برای بازدید از این تپه مسیر مشخصی را در نظر گرفته شده که می ‌توانید از طریق آن از کل مجموعه بازدید کنید. فقط بخشی از این تمدن باستانی از خاک بیرون آمده و ما بقی آن دست ‌نخورده باقی مانده است.

در سفر به روستای حسنلو و تپه باستانی آن مشاهده می کنید که قلعه مستحکمی روی تپه وجود داشته است. این قلعه در دوره چهارم سکونت در حسنلو ایجاد شده‌ و بنای سوخته آن نیز مربوط به همان دوره‌ است. در آن زمان آتش‌ سوزی بسیار بزرگی رخ داده که با قتل و خرابی همراه بوده‌ است.

به ‌بیانی دیگر، برای ساکنان قلعه یک بلای ناگهانی و غیرمنتظره ‌رخ می ‌دهد یا شاید شبانه و هنگام خواب مورد تاخت و تاز و حمله قرار گرفته اند. به هر تقدیر اثرات آتش ‌سوزی در قسمت جنوبی، شرقی، شمالی، شمال شرقی و جنوب شرقی حیاط مرکزی و داخل حیاط بیشتر از قسمت‌ های دیگر دیده می‌ شود.

در مرکز این قلعه، حیاط بزرگی به ابعاد ۲۹ متر در ۱۹ متر دیده می شود که به‌ صورت یک چند ضلعی نامنظم بوده و طول و عرض آن در همه جا یکسان نیست.

تنها اقامتگاه بوم گردی این روستا به نام “اقامتگاه بوم گردی قاراپاپاق” در کوچه‌ ای منتهی به میدان اصلی قرار دارد. دیوار گاه‌ گلی آن با در و پنجره فیروزه ‌ای مزین شده که پس زمینه‌ آن آسمان آبی پر رنگ است. با اقامت در این محل به رونق گردشگری و اقتصاد بومی ساکنان کمک می‌ کنید و می توانید غذا های محلی خوشمزه ای مانند کوفته، دلمه، آش دوغ و آش میوه را نیز تست کنید.

لوازم ضروری سفر به روستای حسنلو

اول آن که باید بدانید بهترین زمان برای سفر به روستای حسنلو و بازدید تپه تاریخی آن، فصل های بهار و تابستان است. دوم آن که اگر در فصل های آفتابی سفر به روستای حسنلو را انتخاب می کنید، برای بازدید حتماً کلاه و عینک آفتابی با خود ببرید. سوم آن که کفش های راحتی و اسپورت برای همه اعضای خانواده بردارید تا در هنگام بازدید بتوانید از همه نواحی این تپه بازدید کنید.

پس از این موارد، مانند همه سفر های گردشگری دیگر در سفر به روستای حسنلو باید لباس های گرم یا مناسب فصل با خود بردارید. البته خوب است بدانید که به دلیل آب و هوای سردسیری این منطقه، روستای حسنلو حتی در فصل تابستان نیز خنک است. بنابراین برای همه اعضای خانواده لباس های گرم بردارید.

بیشتر بدانید

سفر به روستای اندبیل

سفر به روستای ابیانه

سفر به روستای مجارشین

سفر به روستای قروه

سفر به روستای کنگلو

همراه داشتن یک عدد چادر مسافرتی برزنتی نیز می تواند هم شما را از سرمای شب های این منطقه حفظ کند و هم امنیت جانی و مالی اعضای خانواده را تامین کند. به خصوص اگر با ماشین خود مسافرت می کنید، چون حداقل یک شب را در طول مسیر رفت و برگشت باید در کنار جاده و درون چادر بخوابید.

علاوه بر آن به دلیل دوری مسیر در سفر به روستای حسنلو حتماً به اندازه یک شبانه روز مواد غذایی و خوراکی و آب آشامیدنی با خود به همراه داشته باشید. ضمن آن که اگر قصد اقامت در اقامتگاه های بوم گردی یا خانه های اجاره ای در آن روستا را ندارید، بهتر است وسایل بر پا کردن آتش برای گرم ماندن در طول شب را هم با خود داشته باشید. وسایلی از قبیل کبریت یا فندک و مواد آتش زنه، هر چند که تکه های چوب برای سوختن را می توانید در طول مسیر از کنار جاده تامین کنید. باقی لوازم ضروری سفر را در ادامه شرح می دهیم.

خرید صندلی مسافرتی برای سفر به روستای حسنلو

لازم است بدانید که بسیاری از افراد به دلیل راحتی که نشستن و برخاستن از روی صندلی دارد، ترجیح می دهند که در سفر ها و از جمله سفر به روستای حسنلو از صندلی مسافرتی استفاده کنند. برای این دسته از افراد خرید صندلی مسافرتی جزء لوازم ضروری سفر به حساب می آید.

به ویژه افراد میانسال یا کهنسالی که دچار آرتروز زانو هستند و نمی توانند زانو های خود را خم و راست کنند و بر روی زمین یا زیر انداز بنشینند. یا افرادی که به علت اضافه وزن یا بارداری نشستن بر روی زمین برای آن ها دشوار است. برای راحتی و آسایش این افراد در همه سفر ها مانند سفر به روستای حسنلو بایستی یک یا چند صندلی مسافرتی به همراه بردارید.

به همین منظور تولیدی ویرا سفر که یکی از مجموعه های تولیدی لوازم ضروری سفر است، مدل های مختلفی از صندلی های مسافرتی را در طرح ها و رنگ های مختلف تولید کرده است. مدل هایی مانند صندلی های ضربدری که بدون تکیه گاه و بدون دسته هستند و کوچک ترین و ارزان ترین صندلی های مسافرتی به شمار می آیند. یا مدل صندلی های مسافرتی دارای تکیه گاه که به صندلی های ساحلی معروف هستند و نشیمن راحت تر و مطمئن تری دارند.

بنابراین برای خرید صندلی مسافرتی از تولیدی ویرا سفر می توانید بسته به محدودیت فضای صندوق عقب ماشین خود یا هزینه ای که می توانید برای خرید صندلی تاشو اختصاص دهید، یک مدل را انتخاب و خریداری کنید.

با نگاهی به سایت فروشگاهی تولیدی ویرا سفر متوجه خواهید شد که قیمت های این تولیدی بسیار مناسب و اقتصادی بوده و از هر فروشگاه دیگری پایین تر است. در هر کجای ایران پهناور که ساکن هستید، می توانید از طریق خرید اینترنتی سایت ویرا سفر صندلی مسافرتی دلخواه خود را سفارش دهید.

زیر انداز ضد آب برای سفر به روستای حسنلو

پر واضح است که در سفر به روستای حسنلو مانند همه سفر های درون شهری و برون شهری دیگر همراه داشتن زیر انداز مسافرتی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است. از طرفی دیگر به دلیل آب و هوای سرد روستای حسنلو بهتر است از انواع زیر انداز ضد آب تولیدی ویرا سفر که از جنس جاجیم هستند، استفاده کنید. چرا که زیر انداز های جاجیم علاوه بر ضد آب بودن، دارای سطح گرمی نیز هستند که می تواند در مقابل آب و هوای سرد شما را گرم نگه دارد.

زیر انداز های جاجیم تولیدی ویرا سفر دارای یک کیف دسته دار از جنس جاجیم نیز هستند که حمل آن ها را در طول مسیر های پیاده روی در سفرها آسان می کند. به علاوه این کیف مخصوص همانند یک کیف جادار و محکم در مسافرت ها می تواند خود به تنهایی مورد استفاده قرار بگیرد.

علاوه بر آن زیر انداز های جاجیم به نسبت زیر انداز های حصیری سطح نرم تری را نیز برای استفاده کنندگان خود فراهم می کند. بنابراین نشیمن گاه راحت تری نسبت به زیر انداز های دیگر دارد. ضمن آن که زیر انداز های جاجیم در هنگام تا شدن حجم کمتری دارند و فضای کمتری را در صندوق عقب ماشین اشغال می کنند.

هر چند زیر انداز های حصیری هم مزایای خاص خود را دارند. به عنوان مثال وزن سبک تری دارند و سطح خنک تری را برای استفاده کنندگان خود فراهم می کنند. به همین دلیل هم برای سفر به مناطق گرمسیری و آفتابی مانند شهر های جنوبی کشور مناسب تر هستند.

در هر صورت هر خانواده با توجه به نیاز خود می تواند زیر انداز خود را در ابعاد مورد نیاز خریداری کند. لازم به ذکر است که قیمت های زیر انداز مسافرتی در تولیدی ویرا سفر از هر فروشگاه دیگری پایین تر است.

میز مسافرتی تولیدی ویرا سفر

بدیهی است برای آن دسته از افرادی که برای نشستن خود در طبیعت و از جمله در سفر به روستای حسنلو از صندلی های مسافرتی استفاده می کنند، باید میز مسافرتی هم خریداری کنید. چرا که برای فردی که بر روی صندلی می نشیند، خم شدن روی زمین و برداشتن وسایل مورد نیاز از روی زمین کاری دشوار و طاقت فرسا است. به خصوص که این افراد بعضاً میانسال یا کهنسال معمولاً دچار درد های آرتروز یا کمر درد نیز هستند و محدودیت های حرکتی نیز دارند.

به همین دلیل هم برای آسایش و رفاه این بزرگتر های عزیز در سفر های خانوادگی بایستی لوازم رفاهی آن ها مانند صندلی و میز مسافرتی را به همراه داشته باشیم. هر چند میز های مسافرتی همگی تاشو و سبک هستند و در هنگام جمع شدن فضای کم و باریکی را در صندوق عقب ماشین شما اشغال می کنند.

به همین منظور تولیدی ویرا سفر دو مدل میز مسافرتی برزنتی و ام دی اف را با قیمت های مناسب و کیفیت های بالا تولید کرده است.

جمع بندی

روستای حسنلو یکی از روستا های تاریخی شهرستان نقده در آذربایجان غربی است که در 84 کیلومتری شهر ارومیه واقع شده است. این روستا طبیعت سرسبزی دارد و زبان اهالی آن ترکی آذری است. یکی از جاذبه های گردشگری که در سفر به روستای حسنلو باید از آن دیدن کنید، تپه تاریخی حسنلو است. قدمت این تپه به چند هزار سال قبل می رسد و نشان از تاریخ غنی این روستا دارد.

در سفر به روستای حسنلو یک موزه با ۱۲۵ اثر باستانی کشف شده، اقامتگاه بوم گردی، تالاب بین ‌المللی با مساحت ۴۰۰ هکتار و سد خاکی حسنلو را می توانید مشاهده کنید.

پر واضح است که در سفر به روستای حسنلو مانند همه سفر های درون شهری و برون شهری دیگر همراه داشتن زیر انداز مسافرتی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است. از طرفی دیگر به دلیل آب و هوای سرد روستای حسنلو بهتر است از انواع زیر انداز ضد آب تولیدی ویرا سفر که از جنس جاجیم هستند، استفاده کنید.

به علاوه برای آسایش و رفاه بزرگتر های عزیز در سفر های خانوادگی بایستی لوازم رفاهی آن ها مانند صندلی و میز مسافرتی را به همراه داشته باشیم. هر چند میز های مسافرتی همگی تاشو و سبک هستند و در هنگام جمع شدن فضای کم و باریکی را در صندوق عقب ماشین شما اشغال می کنند.

به همین منظور تولیدی ویرا سفر مدل های مختلفی از صندلی های مسافرتی را در طرح ها و رنگ های مختلف تولید کرده است. مدل هایی مانند صندلی های ضربدری که بدون تکیه گاه و بدون دسته هستند و کوچک ترین و ارزان ترین صندلی های مسافرتی به شمار می آیند.

علاوه بر آن تولیدی ویرا سفر دو مدل میز مسافرتی برزنتی و ام دی اف را با قیمت مناسب تولید کرده و به صورت تکی و عمده به فروش می رساند.

بیشتر بخوانید
راهنمای سفر به چشمه مرغاب عسگران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *