سفر به ایلام

سفر به ایلام

آیا میدانید سفر به ایلام و تماشای شگفتی های آن روح شما را دگرگون می کند؟ در رابطه با زیبایی های تاریخی و طبیعی ایلام اطلاعاتی دارید؟ می دانید برای سفر به این شهر چه لوازمی را باید به همراه خود داشته باشید؟ لوازم ضروری سفر به عنوان تجهیزاتی هستند که شما به آنها نیاز پیدا می کنید؟ اما نکته مهم چگونگی خرید این لوازم با قیمت ارزان است. ویرا سفر دوست همیشگی شما کاربران عزیز در هنگام سفر می باشد. این مجموعه بزرگترین توزیع کننده لوازم ضروری سفر در کشور است. ویرا سفر در ادامه اطلاعات کامل تری را در اختیار شما عزیزان قرار می دهد.

راهنمای سفر به ایلام

ایلام به عنوان یکی از استان های زیبای غربی ایران است که جاذبه های بسیار زیادی دارد. افرادی که قصد سفر به ایلام دارند می‌توانند روزها دز این شهر مانده و از رودخانه، آبشار، کوه ها و دشت های وسیع آن دیدن کنند. همچنین جاذبه‌های تاریخی بسیار زیادی نیز در این شهر قدیمی وجود دارد که زیبایی آن را چند برابر خواهد کرد. گاهی ترکیب جاذبه های تاریخی و طبیعی در دل یکدیگر باعث زیبایی بیشتر منطقه های مختلف ایلام شده‌اند. زیبایی های این شهر بسیار زیاد است که برخی از آن‌ها شامل:

  • از زیباییهای طبیعی ایلام می توان به کوه اهوران آن اشاره کرد. این کوه به عنوان دیدنی ترین جاذبه ایلام است. ماجراجویی در دل کوههای اهوران لذت بسیار زیادی برای طبیعتگردان دارد. حال اینکه کوه اهوران در ۸۳ کیلومتری ایلام با ۲۱۲۰ متر ارتفاع قرار دارد. نقطه شروع این کوه ها از دره جزمان رود است و در نهایت به کوه های کولیته و کازه ختم می شود. شکل ظاهری این کوهها جلب توجه می‌کند و به همین دلیل سالانه گردشگران زیادی برای ماجراجویی در دل این کوه ها به ایلام می‌روند.

 

  • این کوه برای طبیعت گردی و کوهنوردی یک مقصد بسیار ایده آلی است. کوه چمن گیر در شیروان و جنوب شرقی ایلام قرار دارد. ارتفاع ۲۵۷۸ متری که باعث شده تا کوهنوردان زیادی جلب توجه این منطقه شوند. آنچه که زیبایی کوه چمن گیر را بیشتر میکند رودخانه زیبایی است که از آن سرچشمه میگیرد. رودخانه گراب و چرداول هر دو رودخانه هایی هستند که از کوه چمن گیر تغذیه می شوند. این کوه قسمتی از رشته کوه کبیر کوه در منطقه کوهستانی زاگرس می باشد که از قسمت جنوب شرقی به کوههای سیروان و از قسمت شمال غربی به کوههای قلارنگ اتصال می یابد.

زیبایی های ایلام در یک نگاه

  • برای سفر به ایلام جاذبه های تاریخی زیادی هستند که افراد ماجراجو دوست دارند آنها را تماشا کنند. از زیباترین و قدیمی ترین آثار تاریخی این شهر می توان به طاق شیرین و فرهاد اشاره کرد. این طاق یک بنای تاریخی در ابعاد کوچک است. مردم این منطقه معتقدند که فرهاد در مدت زمان کوتاهی برای استراحت شبانه شیرین اقدام به ساخت این طاق میکند. البته طاق شیرین و فرهاد را با نام طاق شیرین نیز می شناسند. این طاق شامل یک عمارت بسیار کوچک سنگی است که درست در دامنه کوه قرار دارد. پلان مربعی شکل این طاق زیبایی آن را بیشتر می‌کند که ۳۲۰ متر طول و ۲۹۰ سانتی متر عرض دارد. سنگ‌های تراش خورده که به صورت ردیفی و بدون ملات برای ساخت این طاق از آن استفاده کرده‌اند شامل یک معماری باشکوهی است. البته زیبایی این طاق به پشت بام آن است که از فرم هلالی خارج و به صورت مسطح آن را ساخته‌اند.

  • یکی از زیباترین و تاریخی ترین جاذبه هایی که باید ساعت ها به تماشای آن نشست نقش برجسته گل گل ملکشاهی است. این نقش برجسته شامل یک سنگ نوشته میشود که آن‌را به زبان آشوری و به خط میخی حک کرده‌اند. البته این نقش روی یک صخره در نزدیکی روستایی به همین نام قرار دارد. این کتیبه با ۱۳۵ در ۹۰ سانتی متر ابعاد به شکل مستطیل است. خط میخی و آشوری نیز روی این صخره کنده کاری شده‌اند و زیبایی صخره نیز به همین کنده کاری هایی است که جلب توجه می کند. لازم به ذکر است که متن حکاکی شده روی این کتیبه اشاره به فتح ایلام و انقراض تمدن ایلام باستان دارد. این خط توسط آشوری ها درج شده است.

مهمترین لوازم ضروری برای سفر به ایلام

  • صندلی سفری یکی از مهمترین نیازهای ما به هنگام گردش و تفریح است. حال اینکه این صندلی ها باید با در نظر قرار دادن اصول و استاندارد هایی انتخاب شوند. تمامی این پارامترهایی که در راهنمای خرید صندلی مسافرتی درج شده‌اند همگی روی قیمت صندلی مسافرتی نیز تاثیرگذار خواهند بود. جنس، سطح کیفیت و ابعاد نکاتی هستند که ما به آنها توجه می کنیم. اما مهمترین پارامتری که شاید کمتر کسی به آن توجه داشته باشد، جنس رویه صندلی سفری خواهد بود. حال اینکه صندلی‌های مسافرتی را با جنس رویه برزنتی، نایلونی، پلی استر، چرم و حتی پارچه‌ای روانه بازار می‌کنند. شما باید به سراغ صندلی هایی بروید که هنگام نشستن روی آن احساس راحتی داشته باشید. در واقع متریال هایی که نرمی و انعطاف پذیری زیادی دارند قطعاً نشستن روی آنها راحت‌تر خواهد بود.

اما این تنها راحتی نیست که برای ما اهمیت دارد بلکه این جنس رویه بایستی در برابر رطوبت نیز عایق باشد. پس برای خرید یک صندلی مسافرتی نکات زیادی هستند که در راهنمای خرید این محصول گنجانده شده‌اند. شما نیز برای سفر به ایلام و لذت بردن از جاذبه‌های زیاد آن میتوانید اقدام به خرید یک صندلی مسافرتی با کیفیت از یک مرکز فروش قابل اعتماد کنید. هدف ما تنها به همراه داشتن ملزومات ضروری سفر نیست: بلکه ما برای استفاده، آنها را به همراه خود می بریم. اما این همراه بردن نیز شرط دسترسی به این محصولات نخواهد بود، چرا که بایستی میز صندلی مسافرتی کیفیت بالایی داشته باشد تا راحتی در حین سفر تامین شود. برای سفر به ایلام می توانید بهترین های سفر را از سایت ویرا سفر بزرگترین و قدرت ترین شرکت توزیع کننده به صورت آنلاین تهیه نمایید.

آشنایی با کاربردی ترین وسیله سفری

  • میز مسافرتی از اصلی‌ترین لوازم ضروری سفر شناخته می شود. هنگام مسافرت باید وسایلی نظیر این میزها را به همراه خود برد. حال این که طبیعت گردی با به همراه داشتن لوازم ضروری تکمیل می شود: چرا که ما هنگام تفریح و مسافرت نیاز به راحتی و آسایش زیادی داریم. شرکت های بسیار زیادی هم اکنون جهت تولید میز مسافرتی به رقابت با یکدیگر پرداختند. از این رو با تنوع بسیار زیادی از انواع میزهای سفری در بازار مواجه هستیم. میز ها در متریال های مختلفی هستند. میزهای پلاستیکی، فلزی، چوبی یا برزنتی به عنوان پرفروش ترین ها شناخته می‌شوند. البته میزهای سفری نیز با ترکیب چند متریال در بازار وجود دارند. معمولاً میزهای پلاستیکی وزن سبک تری داشته و شستشوی آن ها به راحتی انجام می‌شود. اما مدل های فلزی ضد زنگ هستند و امکان شکسته شدن آنها نیز وجود ندارد: لازم به ذکر است که این مدل میزها نیز عایق رطوبت خواهند بود.

میزهای چوبی اگرچه مقاومت کمتری در مقایسه با متریال های فلزی در برابر رطوبت دارند: اما به عنوان جنس های پرطرفدار بازار شناخته می شوند. امروزه میزهای چوبی سفری با عایق مناسبی روانه بازار شده‌اند. اما مدل های برزنتی به عنوان پرفروش‌ترین هایی هستند که در برابر تمامی شرایط مقاومت بالایی از خود نشان می دهند. این میزها با ترکیب رنگ یا به صورت ترکیب رنگ هستند: پس متناسب با سلیقه خود یک میز را با طرح و رنگ مناسب انتخاب کنید. اما ابعاد و ظرفیت به سلیقه شما بستگی ندارد: چرا که شما به تناسب ظرفیت خود یک میز را با ابعاد مناسب انتخاب خواهید نمود. اما ابعاد و ارتفاع پایه های میز باید به گونه ای باشد که شما به راحتی بتوانید از آن بهره ببرید. همچنین وزن یک میز مسافرتی باید به اندازه‌ای سبک باشد که جابجایی آن هیچگونه مشکلی برای شما به وجود نیاورد.

بهترین وسیله برای نشستن در سفر

  • زیرانداز حصیری جزو پرفروش‌ترین زیراندازهای بازار شناخته می شود. این زیراندازها از جنس حصیر هستند. در گذشته حصیرها به صورت دست بافت با یک بافت ساده در دسترس کاربران قرار می گرفتند. اما امروزه زیراندازهای حصیری را با طرح و مدل و همچنین کیفیت بی نظیری روانه بازار می‌کنند. قطعاً که برای گردش های خانوادگی و دورهمی های دوستانه نیاز به یک زیرانداز مناسب برای نشستن داریم. زیراندازهای حصیری نیز در میان تمامی جنس های بازار گزینه ایده آلی هستند. چه بسا این که نوع بسته بندی این زیراندازها بسیار راحت است و می توانید به راحتی آن را در پشت خودروی خود قرار دهید. البته زیراندازهای حصیری امروزه با ترکیبی از دیگر متریال ها روانه بازار می شوند. برای خرید یک زیرانداز حصیری با ترکیب الیاف مختلف به عایق بودن آن توجه داشته باشید. چرا که این زیرانداز اولاً بایستی در برابر رطوبت و گردش هوا مقاومت کند.

چرا که شما قرار است روی این زیراندازها بنشینید و چنانچه در فواصل بهار و تابستان به سفر رفته باشید: قطعاً  به اندازه کافی خنک است. اما راحتی مهم‌ترین نکته‌ای می‌باشد که برای خرید یک زیرانداز مناسب باید به آن توجه کرد. زیراندازهای حصیری اگر چه بافتی زیبا و طرح و رنگی منحصر به فرد دارند، اما به ضخامت و میزان نرمی و انعطاف آن ها نیز توجه کنید. نوع بافت نظیر اندازه آن باید با تراکم زیادی نباشد: چرا که سریعاً این بافت متراکم خواهد شد. پس از تفریح شما قرار است این زیر اندازها را بشویید، پس زیرانداز حصیری باید دارای چنان کیفیتی باشد که در برابر شستشو تغییر حالت یا رنگ ندهد. زیراندازهای حصیری امروزه به جای چوب از پلاستیک های مقاوم شبیه چوب ساخته میشوند. سفر به ایلام با چنین تجهیزاتی لذت بخش تر خواهد بود.

دو قلعه باشکوه در ایلام

  • از قدیمی ترین آثار تاریخی به جای مانده از تاریخ در دل ایلام می توان به قلعه والی اشاره کرد. این قلعه امروزه به عنوان موزه مردم شناسی میزبان مسافران و گردشگران است. این قلعه درست در خیابان پاسداران ایلام می‌باشد. در گذشته خانواده والی در فصل تابستان در این قلعه زندگی می کردند. البته این عمارت روی یک تپه‌ای با ارتفاع ۴ متر احداث شد. در قسمت تخت خان این عمارت یک سنگ نوشته وجود دارد که قدمت قلعه را در آن حک کرده‌اند. آثار و شواهد معماری این عمارت نشان می دهد که قدمت آن زیاد است. در بخش شمالی یک تالار شاه نشین با ابعاد بزرگی وجود دارد: همچنین اتاق های بسیار زیبا و دلنشین تر زیبایی این قلعه را دیدنی تر و توصیف ناپذیر تر می کنند. اگر بخواهیم به شاهکار معماری این عمارت اشاره کنیم می‌توان حوض کوچک وسط حیاط را نام برد.

 

  • کاخ فلاحی یکی دیگر از امارت های باشکوه است که این کاخ زیبا و دلنشین توسط غلامرضا خان ابوقداره احداث گردید. کاخ فلاحی را با نام کاخ کشاورزی نیز می شناسند: چرا که در زمان گذشته توسط درختان سرسبز زیادی آن را احاطه کرده بودند. امروزه این کاخ دارای چنان فضای بسیار سرسبز و پر از درختان طرح قدیمی نیست: چرا که بخشی از حیاط و باغ آن تبدیل به خیابان گردید. این کاخ امروزه به عنوان موزه کشاورزی مورد بازدید قرار می گیرد. بخش های مختلف آن شامل بخش کشاورزی، سنتی ابزار سنگی و گیاهان دارویی می شود. البته در یک بخش نیز اسناد زمین های کشاورزی وجود دارد. اگرچه قسمتی از باغ که درختان سرسبزی آن را تشکیل می دادند به خیابان های شهر ایلام تبدیل شده، اما زیبایی عمارت آن و معماری کهن هنوز هم حرف های ناگفته بسیار زیادی دارد.

نتیجه

سفر به ایلام به عنوان یکی از شهرهای مسافرپذیر ایران است. این شهر پر از حوادث تاریخی زیادی می باشد که آثاری نیز از برخی از آنها به جای مانده و سالانه میزبان گردشگران زیادی خواهد بود. قطعاً که جاذبه های تاریخی برای تماشا بسیار ایده آل هستند. همچنین جاذبه های طبیعی که به عنوان قطعه ای از بهشت بر روی زمین از آنها یاد می شود. برای سفر بایستی با تمامی این جاذبه‌ها و امکانات رفاهی و تفریحی شهر آشنایی پیدا کنید. اما برای سفر به ایلام بد نیست در رابطه با لوازم ضروری سفر نیز اطلاعاتی به دست بیاورید. این لوازم شامل تمامی محصولاتی می شود که شما در حین سفر به آنها نیاز دارید. برای خرید این لوازم ویرا سفر بزرگترین شرکت تامین کننده ای است که می توانید با اعتماد کامل از آن اقدام به خرید کنید.

بیشتر بخوانید
وسایل مورد نیاز سفر با هواپیما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X