سفر به شهر اردکان

سفر به شهر اردکان

آیا میدانید سفر به شهر اردکان بایستی بر اساس یک برنامه ریزی درستی انجام شود؟ در رابطه با جاذبه های بی نظیر این شهر شناختی دارید؟ در رابطه با لوازم ضروری سفر چگونه؟ اردکان به عنوان شهرهای بسیار زیبایی است که قطعاً مقصد بسیاری از گردشگران خواهد بود. برای سفر به اردکان بد نیست از قبل برنامه‌ریزی داشته باشید. ویرا سفر به عنوان بزرگترین تامین کننده لوازم ضروری در ادامه نکات لازم سفر به این شهر را در اختیار شما کاربران عزیز قرار می دهد.

راهنمای سفر به شهر اردکان

برخلاف بسیاری از افرادی که برای سفر شهرهای سرسبز و مناطق شمالی کشور را انتخاب می‌کنند، بسیاری علاقه زیادی به بازدید از شهرهای تاریخی و کویری دارند. قطعاً که سفر به شهرهای تاریخی پر از ماجراجویی های بسیار زیادی است. ناگفته نماند که در شهرهای تاریخی جاذبه های تاریخی بسیار زیادی نیز وجود دارند. یزد به عنوان شهرهای کویری و تاریخی است که حوادث تلخ و شیرین زیادی در آن رخ داده‌اند. بسیاری از افراد سفر به شهر اردکان را برای تعطیلات خود انتخاب می‌کنند: زیرا اردکان به عنوان زیباترین شهرستان های مرکزی کشور است. این شهرستان کویری یزد که به عنوان قلب ایرانی شناخته می شود پر از زیبایی های کویری بسیار زیادی می باشد. اردکان دارای معماری باشکوه کویری است و همین مسئله باعث شده تا به عنوان یکی از شهرهای توریستی پرطرفدار از آن یاد کنند.

البته موقعیت جغرافیایی این شهرستان نیز به عنوان مهمترین پارامتر هایی می باشد که باعث شده سالانه مسافران زیادی وارد این شهر شوند. هم اکنون جاذبه های تاریخی بسیار زیادی در نقاط مختلف این شهر قرار دارد. البته اردکان خود از سه بخش مرکزی، عقدا و خرانق تشکیل می شود .تمامی این مراکز و خود اردکان دارای بافتی قدیمی با عمارت ها و بادگیر های بسیار بلند هستند. به دلیل اینکه در گذشته دین زرتشت در این منطقه بسیار رایج بوده آتشکده هایی نیز در گوشه و کنار آن به چشم می خورد. از آنجایی که اردکان یک شهر کویری است و تابستانهای بسیار گرم دارد بهترین فصل برای سفر به اردکان فصل بهار می باشد که حتی می توانید از تماشای شب های پرستاره آن نیز نهایت لذت را ببرید. اما قبل از سفر به این شهر ابتدا و جاذبه های دیدنی آن مکان های اقامتی اردکان آشنا شویم.

آرامگاه زرتشتیان در دل اردکان

 • پیر سبز چک چک اردکان

از زیباترین جاذبه های دیدنی اردکان پیر سبز چک چک اردکان است. این جاذبه به عنوان معروف ترین جاذبه گردشگری این شهرستان به شمار می رود. در واقع پیر سبز چک چک به عنوان یکی از جاذبه های یا زیارتگاههای زرتشتیان می باشد. زرتشتیان هر سال چهار روز را مهمان این زیارتگاه هستند: یعنی برای عبادت و زیاد زیارت به این عبادتگاه مخصوص خود می آیند. به نوعی می‌توان گفت زرتشتیان در این ۴ روز جشن مهرگان را در این زیارتگاه برپا می‌کنند. زرتشتیان بسیار زیادی از نقاط مختلف به این منطقه می‌آیند تا بر اساس آیین و اعتقادات خود جشن مهرگان را برپا نمایند. البته این آرامگاه را با نام پیرسبز نیز می شناسند که در دل کوههای این شهرستان و انجیره قرار دارد. البته امکانات تفریحی و رفاهی نیز در اطراف این عبادتگاه وجود دارد که می‌توان از آن استفاده کرد.

دلیل نامگذاری این عبادتگاه به سبب چک قطرات آب از صخره‌های عبادتگاه می باشد. حال اینکه این قطرات آب نیز به قسمت داخلی یک منبع ذخیره می ریزند.

 • پیر سبز هریشت

از زیارتگاه های معروف دیگر زرتشتیان در اردکان شامل پیرسبز است. از وقایعی که باعث شهرت بسیار زیاد این منطقه شده گم شدن یکی از کنیزهای بانوی یزدگرد ساسانی در این مکان می‌باشد. به همین سبب این زیارتگاه در بین مردم این منطقه بسیار معروف است. حال اینکه زرتشتیان هر سال در روز ۱۸ نوروز برای برپا داشتن مراسم و جشن و پایکوبی به این زیارتگاه می آیند. زرتشتیان در جشن های خود نیز آتشی برپا می‌کنند و به نیایش خداوند بزرگ می پردازند. البته اعتقاد آنها بر این است که تا قبل از غروب آفتاب باید حتماً در این نیایشگاه حضور پیدا کنند. به نوعی می توان گفت این زیارتگاه به عنوان مقدس ترین و دیدنی ترین زیارتگاه های زرتشتیان است.

تلخی و شیرینی های تاریخ در دل اردکان

 • منارجنبان خرانق یکی از تاریخی‌ترین بافت های بینظیر اردکان به شمار می رود. این جاذبه تاریخی بسیار زیبا در روستای خرانق قرار دارد. روستای خرانق خود به عنوان روستاهای تاریخی با قدمت بسیار زیاد است که منارجنبان آن متعلق به دوره ساسانیان می شود. در واقع این منارجنبان قدیمی‌تر از هر نوع مناری در ایران میباشد. برای ساخت این منارجنبان از کاشی استفاده نکردند چرا که به صورت خشتی طراحی شده و توسط دست به راحتی جابجا می شود.

 

 • برای سفر به اردکان از زیبایی‌های غار شگفت انگیز یزدان را از دست ندهید. این غار به عنوان یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری این شهر شناخته می شود. البته غار یزدان بیشتر مورد توجه زرتشتیان قرار دارد که سالانه زرتشتیان کشورهای دیگر نیز برای دیدن این غار به این منطقه سفر می‌کنند. غاری بسیار زیبا در ارتفاع کوه ای به نام اشکفت قرار گرفته است. حال اینکه پیاده روی در مسیر پر پیچ و خم اما با طبیعتی زیبا برای رسیدن به دهانه غار ماجراجویی های بسیار زیادی دارد. اگرچه برای رفتن به این غار راه پر پیچ و خم و دشواری را در پیش رو خواهید داشت: اما زیبایی داخل غار چنان شگفتی دارد که این دشواری و سختی را به جان می خرید‌. در داخل این غار شاهد یک حوضچه زیبایی هستید که به دلیل چکه کردن آب از سقف غار به وجود آمده است. خاکستر موجود در غار نشان دهنده روشن بودن آتش در زرتشتیان در این مکان مقدس می باشد.

 

 • سیاه کوه را میتوان از دیدنی ترین جاذبه های اردکان بر شمرد. این پارک ملی یکی از مناطق حفاظت شده اما دیدنی و زیبای کشور و این منطقه شناخته می‌شود. در واقع سیاه کوه منطقه حفاظت شده حیات وحش می باشد و گونه‌های جانوری نادری در این پارک کویری هستند. این گونه های جانوری شامل یوزپلنگ، شاه روباه و غیره می‌شوند.

اقامت در دل تاریخی ترین عمارت های اردکان

 • برای سفر به اردکان قطعاً دوست دارید در یک مکان مناسبی نیز اقامت کنید. قطعاً که اقامت در هتل های لوکس و پنج ستاره در هر شهری امکان پذیر خواهد بود. اما زمانی که به دل شهرهای تاریخی سفر می کنید دوست دارید در خانه های بوم گردی و هتل های سنتی آن اقامت داشته باشید. برای سفر به اردکان نیز بد نیست با خانه های بوم گردی و هتل های سنتی آن آشنا شوید.

 • اقامتگاه شبستان اردکان به عنوان یکی از دیگر اقامتگاه های بوم گردی این شهر شناخته می‌شود. در واقع یک بافت بسیار تاریخی و کهن با معماری باشکوه مربوط به دوران قاجار است. البته این اقامتگاه به خانه طباطبایی ها نیز شهرت دارد که روبروی آسیاب دژک آن را ساخته اند. وقتی وارد هشتی می شوید شبستانی را می بینید که زیبایی آن را دوچندان می‌کند. همچنین یک حیاتی با سکوت مطلق که دور تا دور آن را اتاق های سنتی با دیوارهای کاهگلی قرار گرفته اند. معماری سنتی و اصیل ایرانی در این خانه ها به وضوح مشخص است. حال این که میتوانید از رستوران سنتی شبستان این مجموعه نیز نهایت استفاده را داشته باشید..

 

 • برای سفر به اردکان اگر به دنبال هتلهای لوکس تر هستید اما هتل هایی که بافت سنتی دارند می‌توان به باغسرا اردکان اشاره کرد. این هتل دو ستاره شامل هتل های سنتی است که ۲ هزار متر مربع مساحت دارد و معماری بسیار زیبا و باشکوه این هتل نشان می‌دهد که قدمت آن به دوران قاجاریه می رسد. در واقع این هتل در دل یک باغ پر از درختان زیبا و آلاچیق های منحصر به فرد قرار دارد. شما وارد یک هتل رویایی می‌شوید که در دو طبقه با ۶ اتاق یک تا سه تخته آن را طراحی کرده‌اند. دسترسی این هتل به تمامی جاذبه های دیدنی اردکان بسیار راحت است.

 

بیشتر بخوانید
راهنما ی سفر به اصفهان

بهترین مکان های اقامتی اردکان

 • اقامتگاه بوم گردی انار عقدا یکی از مکان های مناسب برای اقامت در اردکان است. این اقامتگاه شامل یک عمارت دو طبقه با طراحی سنتی و ۱۸ اتاق زیبا می‌شود. در واقع حیاط این خانه بوم گردی خشتی است و به همین دلیل زیبایی آن بیشتر می‌باشد. با گلهای رنگارنگ دو تا دور حیاط را تزیین کرده اند در و پنجره های چوبی و صندلی های چوبی با طرح های سنتی همچنین کفش های آجری همگی حرف های ناگفته زیادی با مسافران دارند. می توانید شب های بسیار زیبا و به یاد ماندنی در این اقامتگاه داشته باشید. لازم به ذکر است که حتی چیدمان داخلی اقامتگاه نیز به سبک سنتی اما بسیار تمیز و شاهانه است.

 

 • از هتل های بی نظیر سنتی اردکان می توان به هتل خالو میرزا اشاره کرد. در واقع این هتل ۸۰۰ سال قدمت دارد و به دوران ایلخانیان باز می گردد. برای ورود به این هتل بایستی سه پله و نیم را طی کنید تا وارد حیاط خشتی بسیار زیبای آن شوید. این هتل دو طبقه دارای معماری بسیار زیبا و باشکوهی است و همچنین داخل آن طاقچه های گنبدی شکلی وجود دارد که زیبایی آن را چند برابر می کند. این هتل از چهار ایوان و ده اتاق ۲ تا ۶ تخته تشکیل می شود. اگرچه این هتل سنتی است اما امکانات رفاهی بسیار زیادی در آن وجود دارد. می توانید از رستوران سنتی آن نیز برای صرف غذا استفاده کنید. دسترسی این هتل به بسیاری از مکان های تاریخی و دیدنی اردکان راحت است.

لوازم ضروری سفر به اردکان

برای سفر به اردکان اگرچه آشنایی با تمامی جاذبه های دیدنی آن شرط است و همچنین شما بایستی با صنایع دستی و حتی سوغات این منطقه نیز آشنایی پیدا کنید، اما شما باید برای سفر لوازم ضروری را نیز به همراه خود ببرید. این لوازم شامل محصولات شخصی و غیر شخصی بسیار زیاد در تنوع بالا است. اما مهم‌ترین این لوازم شامل محصولاتی میشود که ما به هنگام سفر با آنها احساس راحتی را بیشتر تجربه می‌کنیم. زپویرا سفر یک شرکت بزرگ تامین کننده لوازم ضروری سفر است. این مجموعه تمامی انواع لوازم ضروری سفر را با قیمت باور نکردنی و اما کیفیت فوق العاده عالی به دست شما کاربران عزیز می رساند.

 • خرید صندلی مسافرتی باید با رعایت نکات مهم صورت بگیرد در واقع صندلی مسافرتی به عنوان مهم‌ترین نیازهایی است که برای سفر به هر شهر و منطقه ای می توانید از آنها استفاده کنید. سطح کیفیت و جنس صندلی بایستی به گونه ای انتخاب شود که هنگام نشستن روی آن احساس راحتی داشته باشید. ابعاد صندلی و همچنین جنس رویه آن نیز مورد توجه قرار می گیرد. پس بهترین صندلی های مسافرتی را از شرکت های معتبری با کیفیت عالی و قیمت مناسب تهیه کنید. لازم به ذکر است که صندلی های مسافرتی ویرا سفر همگی در مدل های مختلف با کیفیت بالا و قیمت ارزان توزیع می شوند.

بهترین وسایل مورد نیاز در سفر

 • زیرانداز مسافرتی حصیری زیراندازهای مخصوصی هستند که امروزه آنها را با کیفیت فوق العاده عالی تولید می‌کنند. زیراندازهای حصیری نسل جدید را با نام حصیر پلاستیک نیز می شناسند. در واقع این زیر انداز ها ضد آب هستند و وزن بسیار سبکی نیز دارند. با وجود این که شما قصد دارید از جاذبه های طبیعی مناطق مختلف دیدن کنید و قطعاً می‌خواهید در طبیعت بکر آن مناطق نیز به تماشا بنشینید، استفاده از زیراندازهای ضد آب و همچنین سبک توصیه می‌شود. این مدل زیراندازها را حتی می‌توان به راحتی شستشو داد چرا که در سریع ترین زمان ممکن نیز خشک خواهند شد.

 

 • میز مسافرتی با نام میز تاشو نیز شهرت دارد: چرا که میزهای سفری را می توان به راحتی تا کرد. این مزیت مهمترین پارامتری است که باعث خرید میز مسافرتی می شود: چرا که در صورت تا کردن شما می توانید آن را در هر قسمتی از خودروی خود به راحتی جا دهید. البته برای انتخاب میز سفری نیز بایستی پارامترهای بسیار زیادی مورد توجه قرار بگیرد. سطح کیفیت، جنس و حتی ابعاد میزها نیز بایستی بررسی شود تا شما انتخاب درستی انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X