سفر به شهر مراغه

سفر به شهر مراغه

آیا برای سفر به شهر مراغه برنامه ریزی دارید؟ می دانید برای سفر به این منطقه چه لوازم ضروری را باید به همراه خود داشته باشید؟ در رابطه با جاذبه های زیبای مراغه آشنایی دارید؟ نکته مهم برای سفر همراه داشتن لوازم ضروری است. این لوازم را می توانید از قدرتمندترین شرکت های توزیع کننده نظیر ویرا سفر با قیمت ارزان تهیه کنید. این مجموعه بزرگ و معتبر در ادامه توضیحات بیشتری را در اختیار شما کاربران عزیز قرار می دهد. پس برای کسب اطلاعات بیشتر ادامه مطالب را بخوانید.

راهنمای سفر به شهر مراغه

مراغه را می توان به عنوان یکی از خواستنی و دیدنی ترین شهرهای زیبای ایران بر شمرد. مراغه به دلیل اینکه طبیعت بسیار سرسبز و زیبایی دارد به باغ شهر ایران شهرت پیدا کرده است. در هر فصلی می توانید به این شهر زیبای ایران برای ماجراجویی سفر کنید. سفر به مراغه می‌تواند پر از شگفتی و ماجراجویی‌های توصیف نشدنی بسیار زیادی باشد. این شهرستان به عنوان یکی از بزرگترین شهرهای آذربایجان شرقی از نظر وسعت و جمعیت به شمار می رود. در واقع مراغه در قسمت دامنه کوه سهند و در نزدیکی رودخانه صوفی چای قرار گرفته است. آب و هوای معتدل این منطقه باعث شده تا طبیعتی همیشه سرسبز داشته باشد. قطعا که این سرسبزی بیشتر به دلیل بارندگی های زیاد است. وقتی در مناطق مختلف این شهرستان قدم بر می دارید با صداهای بی نظیر طبیعت حس و حال دگرگونی در شما رخ می دهد.

در واقع آرامش عجیبی در سکوت پر هیاهوی جاذبه های طبیعی شهرستان کوهستانی وجود دارد. لازم به ذکر است که گونه های جانوری و گیاهی کم آب زیادی نیز در این منطقه هستند. اندمیک به عنوان گونه های گیاهی منطقه حفاظت شده سهند مراغه است. هم چنین گیاهانی نظیر سیاه گون، قانقال و فرقیون نیز در تپه های اطراف شهر می رویند. همچنین گونه‌های جانوری زیادی نظیر سیاه گوش، خرس قهوه ای، قوچ، گرگ، پلنگ، گربه وحشی و روباه نیز در آن یافت می شود. جای جای جاذبه های طبیعی تاریخی و فرهنگی مراغه پر از زیبایی است. شهر مراغه را ما با رصد خانه آن می شناسیم. چرا که به دستور خواجه نصیرالدین طوسی مهمترین رصدخانه در شهر مراغه احداث شد. در واقع رصدخانه مراغه تا قبل از دوره رنسانس به عنوان بزرگترین رصدخانه های جهان شناخته می شد.

لوازم ضروری سفر به مراغه

  • زیر انداز حصیری زیراندازهایی هستند که از جنس حصیر آنها را بافته اند. بسیاری از این زیر اندازها دست بافته‌های اقوام ایرانی با طرح و رنگ های بسیار زیبا میباشند. اما زیر اندازهای حصیری امروزه توسط شرکت های بسیار زیادی تولید و توزیع می شوند. این زیر اندازها از دیرباز تاکنون مورد توجه ملل مختلف قرار داشتند. چرا که جنس حصیری جزو متریال های بسیار مقاوم بازار شناخته می شود. این جنس در برابر شرایط آب و هوایی در مقایسه با دیگر متریال‌های مختلف مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد. حال اینکه زیر اندازهای حصیری با بافت های بسیار زیبایی تکمیل شده اند: از این رو توصیه می شود هنگام خرید یک زیرانداز مسافرتی مناسب به نوع بافت آن نیز دقت داشته باشید. البته زیرانداز حصیری باید با ابعاد مناسبی نیز انتخاب شود.

برای خرید زیرانداز مسافرتی حتما به ضد آب بودن آن توجه داشته باشید که متریال های حصیری ضد آب هستند و دارای طول عمر بالا: همچنین مقاومت زیادی خواهند بود. این پارامترها یا مزایای مهم باعث جلب توجه مشتری برای خرید یک زیرانداز سفری حصیری مناسب می شود. البته امروزه زیر اندازهای حصیری با ترکیبی از نخ پلاستیک، با مقاومت بیشتر در برابر رطوبت تولید می‌گردند. زیرانداز که به عنوان مهم‌ترین ملزومات سفر است باید نرم و لطیف نیز باشد تا هنگام نشستن روی آن احساس راحتی کنید. این زیراندازها نیز همانند دیگر متریال‌های مختلف با ابعاد متنوعی روانه بازار می‌شود. شما برای لذت از سفر و گردش خود می توانید این زیراندازها را با ابعاد مناسب و سطح کیفیت استاندارد تهیه کنید. البته زیراندازهای حصیری خود در مدلهای حصیر پلاستیکی و حصیر چوبی در بازار وجود دارد. انتخاب هر یک از انواع زیر اندازها به میزان اطلاعات شما بستگی خواهد داشت.

راحتی بیشتر سفر با میز مسافرتی

  • میز مسافرتی بهترین وسیله ای است که قطعاً به هنگام سفر با آن سروکار دارید. این میزها در مدل های تک نفره، دو نفره، سه نفره، چهار نفره و بیشتر طراحی شده اند. بد نیست قبل از خرید به ظرفیت و ابعاد میز توجه کنید. همچنین یک میز سفری در جنس های مختلف و حتی به صورت ترکیبی تولید می شود: پس این نکته نیز هنگام خرید باید بررسی گردد. میزهایی مناسب سفر هستند که وزن سبکی داشته باشند. اما یک نکته بسیار مهمی که کمتر کسی به آن توجه خواهد کرد چگونگی باز و بسته شدن میزهای سفری خواهد بود. چرا که این میزها تاشو هستند و باید باز و بسته کردن آنها به راحتی انجام شود. متریالی را که انتخاب می کنید باید مناسب شرایط منطقه‌ای باشد که قصد سفر به آن را دارید. به طور کلی این متریال باید در برابر پوسیدگی، کشیدگی، ضربه، خراش و پارگی از خود مقاومت بسیار بالایی نشان دهد.

میزهای مسافرتی شامل ملزومات اصلی هستند که می‌توانند راحتی سفر را برای ما بیشتر کنند. اکثر افراد هنگام خرید میز مسافرتی قیمت را در اولویت قرار میدهند و برخی تنها هدف آنها خرید میز و به همراه بردن آن است. این دسته افراد هیچ توجهی به ابعاد میز و یا حتی سطح کیفیت آن ندارند: در نتیجه به هنگام سفر به مشکل بر می خورند. از طرفی هزینه‌ای بابت خرید میز مسافرتی پرداخت کرده است هدر می رود. پس هدف از معرفی لوازم ضروری سفر و ارائه مشخصات آنها، این است تا شما با رعایت نکات مهم بتوانید بهترین میزهای مسافرتی را تهیه کنید. اما خرید این میزها نیز بایستی از مراکز فروش قابل اعتماد انجام شود. ویرا سفر دوست همیشگی شما کاربران گرامی به هنگام سفر است. پس می توانید بهترین ملزومات ضروری سفر را از این مجموعه بزرگ و پر آوازه در کوتاه ترین زمان ممکن تهیه کنید.

بهترین وسیله برای استراحت در سفر

  • صندلی مسافرتی بهترین وسیله ای است که برای سفر به شهر مراغه میتوانید آن را تهیه کنید. صندلی را برای راحتی بیشتر به همراه خود می برند: اما یک صندلی مسافرتی نیز باید به گونه‌ای باشد که این راحتی برای شما فراهم نماید. صندلی مسافرتی صرفاً تنها برای دراز کشیدن یا نشستن انتخاب نمی شود: بلکه شما برای رفع خستگی و لذت از چشم انداز زیبای اطراف از آنها استفاده میکنید. برای اینکه این راحتی برای شما می شود صندلی های سفری نیز بایستی دارای مشخصات خاصی باشد. در وهله اول باید جنس صندلی و حتی جنس رویه آن مورد بررسی قرار بگیرد. جنس سازه صندلی بایستی مقاومت بالایی در برابر تمامی شرایط داشته باشد. اما این رویه بایستی نرم و لطیف بوده و دسته صندلی نیز باید با ابعاد استانداردی انتخاب شود. بسیاری از صندلی های مسافرتی فاقد دسته هستند که گزینه مناسبی برای خرید نخواهد بود.

نکته‌ای که شاید کمتر کسی به آن توجه کند پهنای دسته می‌باشد: چرا که شما قرار است دستتان را روی این دسته های صندلی قرار دهید. پس با این حساب باید با پهنای مناسبی انتخاب تا راحتی قرار گرفتن دست شما روی این دسته ها به راحتی فراهم گردد. برای انتخاب یک صندلی مناسب شرایط بسیار زیادی وجود دارد اما شما تنها با اکتفا برهمین پارامترها میتوانید انتخاب مقرون به صرفه‌ای را انجام دهید. خرید اقتصادی صرفاً دسترسی به یک زیرانداز سفری قیمت ارزان نیست: بلکه این محصول بایستی طول عمر بالایی نیز داشته باشد. به این نکته توجه کنید که این صندلی ها باید در شرایط مختلفی مورد استفاده قرار بگیرند: پس با این حساب باید در برابر تمامی شرایط از خود مقاومت نشان دهند. این کیفیت محصول و طول عمر آن است که می تواند خرید اقتصادی را رقم بزند.

جاذبه های طبیعی مراغه

  • مراغه سراسر شگفتی و زیبایی است برای سفر به مراغه قطعاً جدا از جاذبه‌های تاریخی می خواهید با جاذبه‌های طبیعی آن نیز آشنا شوید. آبشار گورداغ به عنوان زیباترین جاذبه گردشگری این شهر شناخته می شود. این آبشار را با نام آبشار دوقلو نیز می‌شناسند که در روستای چکان شهرستان مراغه است. بور داغ از کوه های سهند سرچشمه می گیرد و در نتیجه به روستای چکان سرازیر می شود.

 

  • این آبشار ۹متری چشم انداز بسیار زیبایی دارد: به ویژه این که در فصل بهار و تابستان پوشش گیاهی زیبایی آن را چند برابر بیشتر می کند. همچنین که ویلا و سوئیت های بسیار مجهزی در اطراف این آبشار وجود دارند که می‌توانید برای اقامت در این منطقه از قبل آن ها را رزرو کنید. می توانید ساعت ها در نزدیک این آبشار نشسته و به تماشای زیبایی آن خیره شوید. صدای شر شر ریزش آب با پرندگانی که در اطراف آن خودنمایی می کنند، واقعا دیدنی است.

  • رودخانه صوفی چای به عنوان یکی از مشهورترین رودخانه های ایران و جاذبه های دیدنی مراغه است. این رودخانه را با نام گپی چای نیز می شناسند. این رودخانه ۷۰ کیلومتر طول دارد که از دامنه های کوه سهند شروع و از باغ ها زمین های کشاورزی این منطقه عبور میکند تا در نتیجه با پیوستن به رودهای سیمینه و زرینه به دریاچه ارومیه بیریزد. از خاص ترین و شگفتی ترین زیبایی های مراغه می‌توان به همین رودخانه اشاره کرد که از قلب آن عبور می کند. در واقع رودخانه صوفی چای مراغه را به دو قسمت تقسیم میکند و از وسط آن عبور کرده و به دریاچه ارومیه می پیوندد. امکانات تفریحی و رفاهی بسیار زیادی در اطراف این رودخانه وجود دارد. همچنین سد علویان نیز درست روی این رودخانه احداث شد. به واسطه همین رودخانه، مراغه نیز به عنوان یک شهر همیشه سرسبز و پر رونق می باشد.

تاریخ در دل مراغه

  • کلیسای هوانس یکی از جاذبه های تاریخی در مراغه است. در گذشته ارامنه در این منطقه زندگی میکردند و کلیساهای زیادی نیز از خود به یادگار گذاشته اند. البته کلیسای هوانس هم اکنون به عنوان تنها کلیسایی است که از مسیحیان ارمنی به جای می ماند. در گذشته این کلیسا رونق بسیار زیادی داشت اما پس از مهاجرت ارمنی ها دیگر کسی از این کلیسا استفاده نمی کند. برج زیبا و ناقوس این کلیسا به شکل ستاره‌ای است که ۱۲ متر ارتفاع دارد. خود کلیسا از قسمت هایی چون مدرسه، محل اسکان و قسمت روشن کردن شمع تشکیل می گردد.

 

  • اگر قصد سفر به مراغه را دارید حتما میخواهید از خانه های قدیمی تاریخی این شهر نیز دیدن کنید. خانه اشرف الملک به عنوان یکی از زیباترین عمارت های تاریخی در این شهر می باشد. این خانه در نزدیکی مسجد شیخ بابا است و آن را با نام خانه حیدرانلو نیز می شناسند. این خانه قدیمی امروزه به عنوان یکی از زیباترین عمارت های قدیمی و دیدنی مراغه میزبان مسافران و گردشگران زیادی از ایران و جهان است. بافت قدیمی خانه بسیار زیبا و دیدنی می باشد: همچنین ستون های سنگی و آجر کاری های بی نظیر آن معماری دوران قدیم را به رخ می کشد. حیاط این عمارت فضای بسیار آرام و دلنشینی دارد و طبقه پایین آن امروزه به ساختمان حسینیه امام حسن مجتبی وقف گردید.

تاریخ و آثار بجای مانده آن در شهر مراغه

  • اگر در مراغه به دنبال معماری باستانی هستید می توان به برج غفاریه اشاره کرد. این برج به عنوان زیباترین برج های دوره ایلخانیان است. در واقع قدمت این برج به ۷۲۵ قمری باز می‌گردد که به دستور سلطان ابوسعید بهادرخان احداث گردید. مصالح سال ساخت این برج آجر و سنگ هستند اما طراحی آن فریاد معماری باستانی در ایران و جهان است. برای ساخت این برج سه سال زمان صرف شده و هم اکنون پس از سالها شاهد زیبایی شاهکار معماری ایرانی هستیم. آنچه که زیبایی این عمارت را بیشتر می‌کند کاشیکاری های فیروزه ای هستند که روی بدنه آن پیاده شده‌اند. اگرچه این کاشی کاری ها به صورت کامل باقی نمانده اما همین ناقص بودن آن نیز زیبایی باشکوهی دارد. برج غفاریه جزو تاریخی ترین برج‌های زیبای مراغه و ایران است.

 

  • سفر به مراغه پر از زیبایی های توصیف ناشدنی است. گنبد کبود به عنوان یک گنبد زیبا و تاریخی در شهرستان مراغه قرار دارد. گنبد کبود را با نام گنبد دایره‌ای نیز می شناسند که قدمت آن مربوط به دوره سلجوقیان است. این گنبد در گذشته متعلق به مادر هلاکوخان بوده و در واقع مقبره مادر هلاکوخان می باشد. زیبایی این گنبد به مدور بودن آن و همچنین ظرافت معماری گنبد خواهد بود. آجرها و کاشی کاری بدنه این گنبد زیبایی ظریفی دارد. ده ضلعی بودن گنبد نیز به عنوان یک شاهکار در معماری ایرانی است که هنوز هم زیبایی آن به چشم می‌خورد. با وجود برج ها و ساختمان های مدرن و پیشرفته امروزی که با هزاران طرح و شکل اجرا شده اند، قطعاً که چنین معماری هایی تا سالیان سال جلب توجه هستند.
بیشتر بخوانید
نکات کاربردی در سفرخانوادگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X